Üçüncü köprü ve Kuzey Marmara projeleri için çok sayıda bölgede acele kamulaştırma kararı alındı!

Bakanlar Kurulu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu için acele kamulaştırma kararı aldı.22-04-2017 16:52

İstanbul kuzey ormanlarının ölüm fermanı niteliğindeki ‘Yavuz Sultan Selim’ adı verilen 3. köprü ile Kuzey Marmara Otoyolu (KMO) projeleri kapsamında bazı taşınmazlar için “acele kamulaştırma kararı” alındı. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karara göre, İstanbul’da Silivri, Çatalca, Arnavutköy, Sultangazi, Eyüp, Şile, Pendik ve Tuzla ilçelerinde, Kocaeli’nin Gebze, Dilovası, Körfez, Derince, İzmit, Karatepe, Serdivan, Adapazarı, Akyazı ve Hendek ilçelerindeki bazı alanlar Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de bugün yayımlanan 2017/10039 sayılı kararda şu ifadelere yer verildi:
 
"Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Projesi kapsamında bazı taşınmazların Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 20.03.2017 tarihli ve 81545 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 20.03.2017 tarihinde kararlaştırılmıştır."