Tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’a su bile vermemişler

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık’a tutuklandıktan sonra götürüldüğü Metris Cezaevi’nde üç gün su verilmediği öğrenildi. Şık, Silivri Cezaevi’nde ise tek kişilik koğuşta tutuluyor.06-01-2017 07:36

Haberleri ve Twitter paylaşımları nedeniyle bir haftadır tutuklu olan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Ahmet Şık, 5 yıl sonra sevk edildiği Silivri Cezaevi’nde tecrit edildi.

Şık’a, Metris Cezaevi’nde ise üç gün boyunca su verilmediği ortaya çıktı. Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre gazeteci Şık’ın, tutuklandıktan sonra ilk kez Silivri Cezaevi’nde su içtiği öğrenildi.

İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği, 30 Aralık 2016’da, Şık hakkında “FETÖ/PDY ve PKK propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklama kararı vermiş, gazeteci tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi’ne götürülmüştü. Şık, Metris’te avukatı Can Atalay ile “ses kaydı” yapılamadığı için görüştürülmemişti.

Şık, 3 Ocak’ta Oda TV soruşturması kapsamında 375 gün tutuklu kaldığı Silivri Cezaevi’ne sevk edildi.

SU BİLE VERMEMİŞLER

Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde tutulan Şık, dün üç avukatıyla görüştü. Avukatları Ahmet Şık’ın cezaevi koşullarını şöyle anlattı: “Metris Cezaevi’nde tecritte tutulmuş. Hücrede yalnızca yatak varmış. 3 gün boyunca ‘kantin kapalı’ denilerek su verilmemiş. Tecrit uygulaması Silivri Cezaevi’nde de sürüyor.

REİNA SALDIRISINDAN HABERİ YOKMUŞ

Hücresinde televizyon ve radyo yok. Gazete ve kitap verilmemiş. Ahmet’in 39 kişinin yaşamını yitirdiği Reina katliamından haberi yoktu. Gardiyanlardan patlama gibi bir şey duymuş ancak ne olduğunu anlamamış. Dışarıyı merak ediyor. ‘Neler oluyor dışarıda’ diye soruyor. İlk başta kalem ve kâğıt da verilmemiş. Cumhuriyet tutuklularıyla kalmak için dilekçe yazacağını belirttikten sonra bu ihtiyaçları giderilmiş. Hücresinde bol bol yürüyor. Morali iyi.”