Türkiye'nin Google'da en çok aradığı kelimeler belli oldu

Türkiye'deki internet kullanıcılarının, 1 Ocak-31 Temmuz 2017 tarihlerinde arama motoru Google'da en çok aradığı kelimeler belli oldu.07-08-2017 11:56

Türkiye'nin son 7 aylık dönemde arama motoru Google'da en çok aradığı kelimeler belli oldu. Buna göre; Google'da en çok "Facebook", "Youtube", "hava durumu", "Sahibinden", "Google", "haber", "son dakika", "çeviri", "haberler", "Instagram" kelimeleri aratıldı.

Türkiye genelinde 2017'nin ilk 7 ayında Google'da en çok artış gösteren aramalar ise, "gece gölgenin rahatına bak", "içerde son bölüm", "son depremler", "survivor, ve "tv8 canlı" oldu.

AA'nın aktardığı verilere göre; ülke genelinde "sağlık" kategorisinde "hastane" ilk sırayı aldı, bunu "kalp", "bebek", "gebelik" ve "ağrı" kelimeleri takip etti.

"Seyahat" kategorisinde "İstanbul", ilk sırada bulunurken, bunu "uçak bileti", "THY" ve "bilet" izledi. Söz konusu dönemde seyahat kategorisinde en büyük çıkışı gösteren arama ise "24 Nisan tatil mi" ve "Kurban Bayramı 2017" ile "en uygun uçak bileti" oldu.

"Spor" kategorisinde "lig", "Beşiktaş", "Fenerbahçe, "Galatasaray" ve "spor" en çok aranan kelimeler oldu. Bu kategoride "Beşiktaş-Lyon", "Beşiktaş Lyon maçı", "Fenerbahçe Krasnodar maçı hangi kanalda", "Fenerbahçe Krasnodar", ve "Barcelona Psg" en çok çıkış gösteren aramalar olarak sıralandı.

"İnternet" kategorisindeki aramalarda "Google", "Twitter", "Hotmail", "Vodafone" sıralaması oluşurken, "puhu tv", "miraç kandili mesajları", "film izle" ve "berat kandili mesajları" yükseliş gösteren aramalar oldu.

"Gayrimenkul" alanında ise "Sahibinden", "Milliyet" ve "emlak" sıralaması oluştu.

HABER VE GÖRSELLER KATEGORİSİ

Google istatistiklerinde "haber" kategorisinde "hava", "hava durumu", "haber" en çok aranan kelimeler olurken, bu alanda "YSK seçmen sorgulama", "referandum anketi" ve "YSK seçmen sorgulama 2017" en büyük çıkışı gerçekleştiren kelimeler oldu.

"Görseller"de, "Facebook", "kız" ve "bebek" aramalarda ilk sırayı alırken, en çok çıkış gösteren aramalar; "Tumblr", "kapak fotoğrafı" ve "caps" oldu.

Türkiye'de bu dönemde "aşk", "dj", "Ahmet Kaya", "şarkılar" ve "komik" en çok aranan kelimeler sıralamasını oluştururken, "minecraft" ve "arsız bela" en çok çıkış gösterenler olarak yerini aldı.