Türkiye'de faaliyeti durdurulan Periscope adını değiştirdi

Twitter'ın canlı yayın platformu Periscope'un faaliyeti Türkiye'de mahkeme kararıyla durduruldu. Bunun üzerine Periscope Türkiye'deki kullanıcılara yönelik uygulamasının adını değiştirdi.01-04-2017 19:46

Twitter'ın canlı yayın platformu Periscope hakkında Türkiye'de hizmet veren Periskop adlı şirket tarafından dava açıldı. 

PERİSKOP'DAN PERİSCOPE'A DAVA

Marka hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle açılan davada şu karar alındı:

"İhtiyati tedbir isteyen vekili, marka tecavüzüne esas teşkil eden davalı Twitter'e ait Periscope isimli mobil uygulama diger davalılara ait Ios ve Android işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığını ve söz konusu mobil uygulamaya erişimin engellenmesini, ayrıca yine mobil uygulamaya ait web sitesi olan www.periscope.tv internet sitesine ve @periscopeco isimli twitter kullanıcısının da dava konusu tecavüzün yer bulduğu diğer kaynaklar olduğunu ve tedbiren erişime engelleme kararı verilmesini, ayrıca yine davalıların Periscope adı altında tüm reklam ve tanıtım çalışmalarının ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesini talep etmiştir".

ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Twitter ise karara akrşı hamle yaparak Türkiye'deki kullanıcılara yönelik uygulamasının adını değiştirdi. 

Google Play ve App Store'da uygulamanın adı Scope olarak değiştirildi. Uygulamanın adı diğer ülkelerde ise aynı şekilde duruyor.