Topbaş'ın boğaza nazır restoranına kaçak kat çıkılıyor

İstanbul Boğazı'nda basit onarım ruhsatı ile küçük bir çay bahçesinden lüks bir restorana dönüştürülen İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın ailesine ait restorana kaçak kat çıkılıyor.14-03-2017 08:33

Sarıyer Rumelihisarı'nda tapu kayıtlarında 'kagir ev ve kagir dükkan' olarak gözüken İstanbul Boğazı'na nazır 518 metrekarelik parselde 2007 yılına kadar Ali Baba çay bahçesi hizmet veriyordu.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ailesi tarafından alınan mekan, özel yasa ile korunan ve çivi bile çakılamayan Boğaziçi ön görünümünde olmasına karşın 2 katlı lüks bir restorana dönüştürüldü. Tartışma konusu olan kaçak kat, 'basit onarım' olarak kayıtlara geçti.

TENTEDEN YAPILAN İKİNCİ KAT SABİT HALE GETİRİLİYOR

Bugün Kadir Topbaş'ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş, akrabası Emre Kocadağ ve futbolcu Emre Belözoğlu'nun babası Mehmet Belözoğlu'nun ortağı olduğu Lokma Restaurant'ta yine hummalı bir inşaat çalışması sürüyor. Sonradan eklenen branda ve tenteden yapılan ikinci kat, pergola sistemi (alüminyum konstrüksiyonlu tente sistemleri ) ile kalıcı bir kata dönüştürülerek yüksekliği de artırılıyor. İnşaatın hiçbir yerinde ruhsata ilişkin tabela bulunmuyor.

"TABAN BÜYÜKLÜĞÜ VE KAT YÜKSEKLİĞİ ARTMIŞ"

2011 yılından beri Topbaş'ın Boğaz'daki kaçak restoranına karşı hukuk mücadelesi veren CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, “Tabanın büyüklüğü yüzde 50 artmış, restoran sol tarafındaki binanın içine girmiş. Kat yüksekliği artmış. Burası eskiden brandalı ve tenteli bir asma kattı. Şimdi pergola sistemi ile sabit hale getirildi. Boğaziçi İmar Müdürlüğü'nden alınmış onarım iznini asmaları gerek, o da yok" ifadelerini kullandı. 

MANZARA KAPANDI

Baraka görünümündeki çay bahçesinden bugün lüks bir restorana dönüşen yapının arkasındaki binaları da olumsuz yönde etkilediğini belirten Sağ, "Şimdi pergola üstüne pergola ile kat çıkıyorlar" dedi.