TMMOB'dan ODTÜ açıklaması: Mevcut yolu genişletmek varken neden başka bir güzergah seçildi

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, "Mevcut yol varken yol genişletilerek kullanılabilecekken, neden başka bir güzergah seçildiğinin ve ODTÜ Rektörünün buna nasıl razı edildiğinin açıklanması istiyoruz!" açıklamasında bulundu.10-09-2017 16:14

Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, ODTÜ ormanında gece baskınıyla doğa katlimaı yapılmasıan tepki gösterdi. 

"ODTÜ'LÜNÜN 60 YILLIK EMEĞİ YOK EDİLDİ"

Koramaz açıklamasında, "Ankara Büyükşehir Belediyesi yine bir gece yarısı operasyonu ile ODTÜ arazisi içinde katliama (yol yapımına) başladı. ODTÜ’de tatil dönemiydi, bayram öncesi yaz okulu da tamamlanmış, öğrenciler evlerine dönmüştü. Yani kanun dışı eylemler için kimsenin müdahale etmesine olanak bırakmayacak bir tarihte ve saatte her şey uygundu. Bir gecede yüzlerce binlerce ODTÜ’lünün 60 yıl boyunca emekle özveriyle kendi elleriyle diktikleri ve taşıma su ile büyüttükleri binlerce ağaç; onlarca iş makinası ve yüzlerce polis koruması altında yok edildi" ifadelerini kullandı. 

"MEVCUT YOL VARKEN NEDEN BAŞKA BİR GÜZERGAH SEÇİLDİ"

Koramaz, mevcut yol varken neden başka bir güzergahın seçildiğini ve Ankara Büyük Şehir Belediyesi ile Ankara Valiliği tarafından ODTÜ rektörünün nasıl ikna edildiğinin açıklamasını istediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Daha bir gün önce basında ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Valiliği aracılığında anlaştırıldığı yine bir protokol imzalandığı açıklanmıştı. Rektörlüğün açıklamasına göre Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin talepleri ODTÜ’ ye en az zarar verecek şekilde karşılanmıştı. Dün gece karanlığında görüldüğü üzere Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Mahallesi arasında ODTÜ arasında iki şerit gidiş iki şerit gelmek olmak üzere oldukça geniş bir yol ikişer şerit daha genişletilerek kullanılabilecekken bu yola paralel bir güzergâh da yer yer 100 m ile 300 m arasında ODTÜ arazisi içinde açılmaktadır. Bu yol tamamlandığında yaklaşık 30 hektar ormanlık alanın ağaçları yok edilerek yola dönüştürülecek aynı zamanda yaklaşık 150-200 hektar büyüklüğünde orman alanı da üniversite arazisinden kopartılmış olacaktır. Mevcut yol varken yol genişletilerek kullanılabilecekken, neden başka bir güzergâh seçildiğinin ve ODTÜ Rektörünün buna nasıl razı edildiğinin açıklanması istiyoruz!".