THY'nin 'zamları donduralım' teklifine sendikadan yanıt: THY’nin menfaati için her türlü adımı atacağız

Türk Hava Yolları, işçilere 2017 yılında yapmak için Hava-İş Sendikası ile anlaştığı yüzde 4+4 lük zammı dondurma talebinde bulundu.28-12-2016 12:10

Tük Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi Hava-İş Sendikasını ziyaret etti. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ile bir süre görüşen Ekşi, sendika yönetiminden işçilere 2017 yılında uygulanacak yüzde 4 + 4 zammı dondurmak istediklerini iletti. Yandaş sendika yönetimi ise teklifi üyelerine soracaklarını söyledi. 

Krizden çıkmanın yolunun 'işçi çıkarmak' hesaplarından geçtiğini vurgulayan Tatlıbal, işçilere adeta 'kovulmamak için razı gelin' çağrısı yaptı. THY'de 'işlerin iyiye gitmediğini' açıklayan Tatlıbal şöyle konuştu: “Bugün dünya devi Air France, Lufthansa ve British başta olmak üzere birçok büyük havayolu şirketi grevlerle boğuşuyor. Bu şirketler sürekli küçülerek, işçi çıkararak krizden en az zararla çıkmanın hesaplarını yapıyor. Bu kriz dünyayı olduğu gibi ülkemiz havacılık sektörünü de birebir etkiliyor. Bunun yanı sıra Rus uçağının düşmesiyle başlayan, Atatürk Havalimanı’nın bombalanmasıyla devam eden ve 15 Temmuz gibi haince bir darbe girişimiyle zirveye tırmanan olaylar yüzünden ülkemiz büyük bir sıkıntıya girdi. Bundan gelirinin çoğunu transit yolcudan ve turistten sağlayan başta THY olmak üzere birçok havayolu şirketimiz olumsuz etkilendi. THY uzun bir aradan sonra bu sene zarar açıkladı ve işler iyiye gitmiyor.”

"MİLLİ SEFERBERLİKTE ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ..."

Tatlıbal, Erdoğan'ın ilan ettiğini ileri sürdüğü seferberliği de "çok yerinde ve takdire şayan" olarak değerlendirdi. Tatlıbal, "Ülkemiz gerçekten çok zor bir dönemden geçiyor. Biz de sendika olarak elimizi taşın altına koyarak THY’nin bu zor dönemi en az kayıpla atlatmasını istiyoruz. Bugün THY Genel Müdürü Bilal Ekşi sendikamızı ziyaret etti ve bize şirket olarak aldıkları tasarruf tedbirlerini anlattı. Bizden de 2016 Toplu İş Sözleşme'sinde altına imza attığımız 2017 yılında uygulanacak yüzde 4 + yüzde 4 zammı dondurmamızı, şirketin 2017 yılı sonunda kar etmesi durumunda bu zamların çalışanlara enflasyon farkıyla beraber geri ödenmesini teklif ettiler. Allah nasip etsin inşallah THY 2017’de durumu toparlasın ve kar etsin” diye konuştu. 

“THY GEMİSİNİN BATMAMASI IÇIN ELİMİZDEN GELEN FEDAKARLIĞI YAPACAĞIZ”

THY işçilerinin haklarını savunmak yerine adeta THY sözcülüğü görevini üstlenen Tatlıbal, “Bu teklif bugün şahsıma yapılsa da aslında ben sadece vekilim. Esasen bu teklif doğrudan çalışanlarımıza, üyelerimize yapılıyor. Biz üyelerimize dönüp bu teklifi soracağız, anket yapacağız. Üyelerimiz kabul ederse biz orta yolda buluşarak THY gemisinin batmaması için elimizden gelen fedakarlığı yapacağız. Tabi bu teklifi kabul etmeyenler, muhalefet edenler de olacaktır. Ama biz demokratik bir şekilde çoğunluğun kararına uyarak karar vereceğiz. Üyelerimiz kabul etmezse, biz de kabul etmeyeceğiz. Üyelerimizin menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz 2017 yılını hiç zamsız geçmek istemiyoruz” şeklinde konuştu. 

“İNSAFLI BİR ORANDA MAAŞ KESİNTİSİ YAPILMASI BİZİM İÇİN DAHA EVLADIR”

Türk Hava Yolları’nın 15 yılını dolduran işçilere emeklilik kararını da doğru bulduğunu ve 'tehdit değil, teşvik' olduğuna inandığını dile getiren Tatlıbal, “Bu konu çok önemli ancak çok yanlış anlaşılmalara yol açtı. Aslında adı üzerinde bu bir tehdit değil, emekliliğe teşviktir. Hem yılını hem de günlerini doldurmuş THY personelinin böyle bir teşvikle emekli edilmeleri, şirket için çok önemli bir tasarruf kalemi olacaktır. THY’nin genç ve maddi ihtiyacı daha çok olan çoluk çocuk sahibi personeli çıkartmaktansa emekliliği gelmiş insanların emekli edilmesi daha evladır diye düşünüyoruz. Biz hiçbir üyemizin işten atılmasını istemiyoruz. Biz bunu sağlayabilirsek kendimizi azami derecede başarılı olmuş sayarız. Ama tüm üyelerimiz ve çalışanlarımız şunu iyi bilsinler ki var gücümüzle çalışarak, THY yönetimiyle görüşerek işten çıkarılmalara mahal vermeyeceğiz. Bu sayın Bilal Ekşi’den aldığımız bir sözdür. Biz karşılıklı olarak, taraflar olarak elimizi taşın altına koyacağımız için dedik ki 'eğer işten çıkarma olacaksa biz 2017 zamlarını uygulamama teklifinin yanında olamayız.' Personel maliyetlerini kısmak adına işçi çıkarmak yerine personelden insaflı bir oranda maaş kesintisi yapılması bizim için daha evladır. Ekmeğin bekası bizim için en önemli önceliktir. Biri 30-40 lira daha fazla alacak diye, çok sayıda çalışanın işten çıkarılmasına gönlümüz razı gelmez. Bu yüzden tek bir üyem bile ekmeksiz kalacaksa ben üyemin ekmeksiz kalmamasını tercih ederim” diye konuştu.

“BU ŞİRKETE VEFA BORCUMUZ VAR”

'Vaat edilenlerin' sözde kalmayacağına inandığını belirten Tatlıbal, “THY’nin ‘2017 zamlarını uygulamayalım’ teklifine karşı çalışanlarımızın ve üyelerimizin yarınlarını tehlikeye atamayız. Bu yüzden çalışanlarımızın menfaatlerini son kuruşuna kadar koruyacak şekilde THY yönetimiyle yeni bir protokol imzalayacağız. Bu protokolü imzalamadan önce son halini e-maille 20 binin üzerindeki üyemiz ve çalışanlarımızla paylaşacağız. Hava-İş olarak göreve geldiğimizden bugüne hep şeffaf bir sendika olmanın mücadelesini verdik. Tüm gelişmeleri tıpkı bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz TİS’de olduğu gibi, yine üyelerimiz ve çalışanlarımızla paylaşacağız. Bu yeni protokolü de tüm kamuoyunun ve basının gözü önünde imzalayacağız. Her şey çalışanlarımızın istediği gibi olacak. Ben burada Hava-İş Genel Başkanı olarak vekilim, asil olan çalışanlarımızdır. Derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. Şirketi bir kurtaralım, gemiyi bir yürütelim ve inşallah yürütürken de çalışanlarımızın haklarını koruyalım. Bunu başarabilirsek, inşallah bizim için en büyük meyve bu olacaktır. Çünkü bu şirkete vefa borcumuz var. THY hem biz emekçilerin en büyük ekmek kapısı hem de Türkiye’mizin gözbebeğidir. Biz dünyada bayrağımızı dalgalandıran, başarıdan başarıya koşan Türk Hava Yolları’mızın önünde bent olamayız, ancak onun önünü açan neferler oluruz” diye konuştu. 

“BİZ ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM, PEKİ SİZ NE YAPACAKSINIZ”

"THY’nin menfaati için sendika olarak her türlü adımı atacaklarını" söylemekten çekinmeyen Tatlıbal, “Belirli bir çerçevede kalmak kaydı ile, ahlaki suçlar ve yüz kızartıcı suçlar dışında hiçbir personelimizin işten atılmaması karşılığında biz de elimizi taşın altına koyacağımızı ve üyelerimize Bilal beyin bize bugün ilettiği talebi ileteceğimizi söyledik. Bugün Bilal beyden şunu rica ettik. Biz dedik elimizi taşın altına koyalım. Peki siz ne yapacaksınız? Bizim gördüğümüz bazı eksiklikler var. Gerek atamalarda olsun gerekse personel alımında olsun. İşler kötüye gidiyor diyoruz ancak alımlarla ilgili duyumlar alıyoruz. Personel alımıyla ilgili ilanlar var. İşimiz kötüyse alımı keselim. Çünkü alım demek,işler kötüye gittiğinde tecrübeli personelin işten çıkarılması demek. Biz eğer anlaşırsak, İşten çıkartmaların durması üzerinden anlaşırız” dedi.

(İHA)