TEOG gitti 'yüzde 5' kriteri geldi

TEOG yerine getirilmesi planlanan sistemde başarılı okullara girebilmek için öğrencilerin yüzde 5 kriterine girmesi gerekecek.20-09-2017 09:03

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılacağının açıklanmasının ardından yerine nasıl bir sistemin getirileceği henüz netlik kazanmadı. AKP’den yapılan açıklamalarda herne kadar “çocuklar yarış atına çevriliyor” dense de getirilmesi düşünülen sistemde de başarılı okullara girebilmek için sınav sistemi olacak.

Hürriyet’ten Gamze Kalyoncu’nun haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nda liseye geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin çalışma grubu oluşturuldu. Tartışılan modellerden biri, talep gören liselere yerleştirmelerde öğrencilere ‘yüzde 5’ kriteri getirilmesini ve sadece bu dilime giren öğrencilerin merkezi sınava girmelerini öngörüyor.

SADECE NOT YETMEYECEK

Öğrencilerin yüzde 5’lik başarı diliminde yer alması için sadece akademik başarı da yeterli olmayacak. Başarılı öğrenciler, akademik ve okul başarısının yanı sıra ilgi, yetenek, beceri ve Öğretmenler Kurulu’nun seçimine göre belirlenecek. Bu dilimdeki öğrenciler, merkezi sınavdan aldıkları puanlarla fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor ve güzel sanatlar liselerine yerleştirilecekler. Merkezi sınavla liseye yerleştirilmeyen öğrenciler ise adrese dayalı sistemle evine en yakın okula kayıt yaptıracak. Özel okullara giriş için tartışılan seçenekler arasında da yine MEB’in belirlediği şartlarda kurumların kendi sınavlarını yapması yer alıyor.