Tarsus'ta 11 aydır süren gizemli kazı

Tarsus'ta polis ekiplerinin gözetiminde birkaç evin zemininde 11 aydır süren kazıya ilişkin hala açıklama yapılmadı.12-10-2017 12:19

Mersin'in Tarsus ilçesinde Tarsus Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurunun defineciler tarafından öldürüldüğü iddiası üzerine 82 Evler Mahallesi'nde bulunan Küçük Sanayi Sitesi civarında birkaç evin zemininde başlatılan kazı, 13 Kasım 2016'dan bu yana devam ediyor.

11 ayı aşkın süredir kazı çalışmalarının devam ettiği bölgede, sokak girişleri özel harekat polisleri tarafından kapatılmış durumda. Polis, sokağa yaklaşan herkesi uzaklaştırırken herhangi bir resmi açıklama ise yapılmıyor. 

Kazı alanının üstü ve alanın görülebileceği hemen her açıklık, mavi branda ile kapatıldı. Evin avlusunda olup bitenin dışarıdan görülmemesi için duvarların üstüne tel örgüler çekildi. Kazının kamuoyu ile paylaşılmaması, herhangi bir resmi açıklama yapılmaması ise esrarı daha da artırıyor.

Kazının ilk başladığı günlerde çevredeki binalara yerleştirilen keskin nişancılar ve evin bulunduğu sokağın giriş ve çıkışında ise tam donanımlı özel hareket polisinin aldığı önlemler, bölgede oturan vatandaşların tepkisini çekince güvenlik önlemi biraz hafifletildi. Nöbetçi polisler çevreyi sürekli kontrol ederken, kazının ne zaman biteceği ise bilinmiyor.

Teyfik Selen adlı vatandaş ise yaptığı açıklamada, "Mahallemiz, viran şeklinde. Bize kimse bilgi vermiyor. Tedirginiz. Ne çalışma yaptıklarını bilmiyoruz" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

28 Ocak 2012'de öldürülen Tarsus Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Mithat Erdal'ın kendi beylik silahı ile başından vurulduğunda, silahını temizlerken öldürüldüğü ileri sürülmüştü. 

Polis memuru Erdal'ın eşi, kocasının cinayete kurban gittiğini ileri sürerek yeniden soruşturma başlatılmasını istedi. Savcılık talimatı ile polis memurunun kiraladığı evin avlusunda çalışma başlatıldı.