Sur'dan tahliye edilen 11 çocuğa toplam 36 yıl hapis cezası verildi

Sur’da mahsur kalan çocuklara toplam 36 yıl hapis cezası verildi. Çocukların vücudundan çıkan şarapnel parçaları "delil" sayıldı.19-06-2017 12:59

Sur’da ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından 103 gün boyunca süren çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kalan 11 çocuk 3 Mart 2016 tarihinde oluşturulan “Yaşam koridor” ile tahliye edilmişti. 3’ü tutuklu 11 çocuk hakkında “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla açılan davada çocuklara toplamda 36 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Gazete Şûjin'in aktardığına göre; Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı ardından 103 gün boyunca süren çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kalan 11 çocuk 3 Mart 2016 tarihinde oluşturulan ‘yaşam koridoru’yla tahliye edilmişti. Çocuklar hakkında “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne açılan davanın duruşması görüldü. Davada tutuklu yargılanan Ö.S., M.Ç. duruşmada hazır edilirken, Elazığ E Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan F.Y. ise SEGBİS üzerinden duruşmaya katıldı.

Davanın ilk duruşmasında tutuklu çocukların tahliyesini isteyen duruşma savcısı, daha sonraki duruşmada ise tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Duruşmada ilk olarak söz alan avukatlar, müvekkilleri hakkında yapılan teşhis işleminin hukuka aykırı olduğunu belirterek, çocukların ve tanıkların baskı ve işkence altında ifade verdiğini söyledi. Avukatlar, çocukların darp ve şiddete maruz kaldığına dair raporun davada dosyasında mevcut olduğuna dikkat çekti. Çocukların üzerinde ve elbiselerinde çıkan Antimon, HDX ve RDX gibi ateşli silah ve patlayıcı artıklarının çatışmalar nedeniyle üzerlerine bulaştığına dikkat çeken avukatlar, bunun tespit edilmesi için mahkeme tarafından uzman bilirkişi atanmasını talep etti.

Son sözü sorulan tutuklu çocuklar Kürtçe bilen tercüman aracılığıyla yaptıkları savunmalarında, çatışmalar nedeniyle Sur’da mahsur kaldıklarını, suçsuz olduklarını belirterek, tahliye talebinde bulundu. Mahkeme, avukatların taleplerini reddederek kararını açıkladı. Tutuksuz yargılanan M.F.D., S.K., F.B., M.S.K., ve A.A’ya “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla 2 buçuk yıl hapis cezası veren mahkeme, çocukların sabıkasız oluşu ve suç işleme konusundaki eğilimlerini dikkate alarak, tekrar suç işlemeyecekleri yönünde kanaate varıldığı gerekçesiyle 6 çocuğa verilen cezayı erteledi. Çocuklardan R.A. R.H. ve Ş.A. “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla 3 yıl 4’er ay hapis cezası veren mahkeme, cezaları ertelemedi.

Mahkeme “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklu çocuklardan F.Y. ve M.Ç’ye 4 yıl 5 ay 16 gün, Ö.S’ye ise 5 yıl 4 ay hapis cezası verdi. 11 çocuğa toplam 36 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme çocukların duruşmada “olumsuz davranış” gösterdikleri gerekçesiyle verdiği cezalarda indirim yapmayarak çocukların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır Sur İlçesi’nde 2 Aralık 2015 tarihinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 103 gün boyunca süren yasak nedeniyle 11 çocuk ilçede mahsur kalmıştı. 3 Mart 2016 tarihinde HDP’li milletvekillerinin girişimleri sonucu oluşturulan “yaşam koridoru” ile tahliye edilen 11 çocuk gözaltına alınmıştı, mahkemeye çıkarılmasının ardından serbest bırakılmıştı.

Daha sonra çocuklar hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. “Örgüt üyesi olmak” ile suçlanan çocuklara 16’şar yıl hapis cezası istendi. 11 çocuk hakkında hazırlanan iddianamede, “Teslim oldukları” ve “SSÇ” (Suça sürüklenen çocuk) ifadeleri kullanıldı. Emniyette, çocuklara yaptırılan fotoğraflı teşhis tutanaklarının delil olarak gösterildiği iddianamede, çocukların yiyecek bulmak ve sığınmak amacıyla terk edilen evlere girmesinin “hırsızlık amaçlı” olduğu savunuldu.

103 GÜN MAHSUR KALDILAR

Çocukların Sur’da YPS’lilere, “Bulaşık yıkadığı, odun kırdığı, ateş yakma, getir ve götür işlerinde çalıştıkları” ileri sürüldüğü iddianamede, bazı çocukların ise operasyona katılan asker ve polislere karşı “silah kullandığı” ve “nöbet tuttuğu” iddia edildi. İddianamede, çocukların elbiselerinden ve üzerinden alınan swaplarında (Atış artığı, yangın başlatıcı-hızlandırıcı ve patlayıcı madde artıklarından örnek alma işlemi) yapılan incelemede, ateşli silah ve patlayıcı artıklarına rastlanıldığı belirtildi. Sur’da yaralı olarak çıkarılan ve ameliyat edildikten sonra tutuklanan 16 yaşındaki F.Y.’nin vücudundan çıkarılan 5 adet metal (şarapnel) parçasında yapılan incelemelerde “Güçlü patlayıcı maddeler olan HMX, RDX ve TNT kalıntılarının” tespit edildiğine yer verildi. Çocukların iddianamede yer alan ifadelerinde, üzerine atılı suçlamaları kabul etmezken, gezmek, akrabalarını ziyaret etmek ve çalışmak için gittikleri Sur’da, çatışmalar nedeniyle mahsur kaldıkları ve çıkamadıklarını ifade etti.

İddianamenin “Hukuki değerlendirme” bölümünde çocuklar için “Örgüt üyesi” ifadesi kullanılırken, çocukların Sur operasyonun bitmesi aşamasında “teslim oldukları” iddia edildi. İddianamenin devamında çocuklar için “SSÇ’lerin kendi istekleriyle silahlı terör örgütünün amaçları doğrultusunda hareket etmek ve silahlı örgütün amacına hizmet maksadıyla örgütün hiyerarşik yapısına dâhil oldukları, örgüt yöneticilerinden emir ve talimat aldıkları, bu doğrultuda güvenlik güçlerine karşı yapılan silahlı eylem ve direnişlere diğer örgüt üyeleri ve yöneticileriyle katıldıkları, uzmanlık raporları, teşhis tutanakları, SSÇ’lerin savunmaları ve tüm dosya kapsamında anlaşılmakla” iddialarında bulunuldu.

Öte yandan M.Ç., (17), Ö. S. (17) ve F.Y. (16), 16 ayı aşkın süredir tutuklu bulunuyor.