Şemdinli'deki işkenceye ilişkin rapor: Cop, silah dipçiği, hortum ve demir çubuklar…

Altınsu (Şapatan) köyünde polislerin köylülere işkence ve kötü muamelede bulunmasına ilişkin hazırlanan raporda  “36 kişi yaklaşık bir saat boyunca cop, silah dipçiği, paspas sapı, kısa kesilmiş hortum ve demir çubuklarla işkenceye maruz bırakılmıştır” denildi.11-08-2017 08:04

Hakkari Şemdinli’nin Şapatan köyüne polis ve askerler tarafından baskın düzenlenmiş, köylülerin meydanda işkenceden geçirildiğine ilişkin fotoğraflar yayınlanmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise yaptığı açıklamada işkence iddialarının gerçeği yansıtmadığını savunmuştu.

İşkenceye ilişkin köyde incelemelerde bulunan HDP heyeti hazırladıkları ön raporu dün Van’da Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde açıkladı.

HDP PM Üyesi Özgür Zeydanoğlu tarafından okunan raporda, 5 Ağustos’ta bölgede yaşanan çatışmada 1 polisinin hayatını kaybetmesi ve 1 güvenlik görevlisinin de yaralanmasının ardından köye operasyon düzenlendiği belirtildi. 

“90 YAŞINDAKİ KADINLARDAN 6 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARA KADAR…”

Raporda, “Bu ilk operasyonda çoğunluğu HDP eski yöneticisi ya da üyesi olan 6 kişi darp ve işkence ile gözaltına alınmıştır. Evde bulunan tüm bireylere ağır hakaretlerde bulunulmuş, 90 yaşındaki kadınlardan 6 yaşındaki kız çocuklarına kadar tüm bireyler darp edilmiştir. 6 kişi bir çok yaraları olmasına rağmen yaklaşık 4 saat merkez cami yakınlarında bekletilmiş, üstlerine basılarak ya da kaba dayaktan geçirilerek işkence edilmiştir. 04.30-07.30 saatleri arasında Butu ve Meydan Mahallesi’nde yapılan baskınlarda evlerdeki neredeyse tüm bireyler ağır hakaretlere ve işkenceye maruz kalmıştır. Yüze yakın kişi dayak ve işkenceden geçirilmesine rağmen toplamda 36 kişi gözaltına alınmıştır” denildi.

Raporda işkenceye ilişkin ise “ 36 kişi yaklaşık bir saat boyunca cop, silah dipçiği, paspas sapı, kısa kesilmiş hortum ve zaman zaman demir çubuklarla işkenceye maruz bırakılmış, daha sonra ilçe emniyette görevli polislerin müdahalesi ile 36 kişi nezarete alınmış, gözaltında tutulanların nezarete alınması ile işkence son bulmuştur, Aynı gün gözaltında bulunan 36 kişiden 20 kişi hiçbir işlem yapılmadan serbest bırakılmıştır ” ifadelerine yer verildi.

“SİZ TERÖRİSTSİNİZ”

Serbest bırakılanlardan Bünyamin Atahak’ın tedavi olmak ve darp raporu almak için Şemdinli Devlet Hastanesi’ne başvurduğu belirtilen raporda,“ hastane de görevli olan Elif Ç. adındaki kadın doktor,‘siz Şapatan köyündensiniz siz teröristsiniz‘ diyerek hasta tedavi edilmemiş, hatta polisler aranarak tekrar gözaltına alınması sağlanmıştır. Daha sonra aynı doktora darp raporu almak ve tedavi için gelen diğer mağdurlarda aynı gerekçe ile geri çevrilmiş, ‘Canı yanan can yakar’ denilerek işkence savunulmuştur. Tüm bu yaşananlar medya ve sosyal medyada görüldükten sonra gözaltında tutulan 16 kişi 7 Ağustos günü öğleden sonra serbest bırakılmış, Cumhuriyet Savcılığı’nın müdahalesi sonucu Devlet Hastanesi’nden kısmen de olsa darp raporu verilmeye başlanmıştır” denildi.

BİR POLİSE UZAKLAŞTIRMA

Altınsu köyünde savcılığa müracaat eden vatandaşların teşhisi üzerine bir polis memurunun “kuvvetli suç şüphesi“ nedeniyle görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, iddiaların araştırılması için adli ve idari incelemelere başlandığı, bu doğrultuda Emniyet Genel Müdürlüğü’nden de müfettiş görevlendirildiği belirtilmişti.

Vücutlarında işkence izi görülen köylüler, yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

“Gece saatlerinde evlere baskın yapan asker ve polisler 100’ü aşkın insanı köy meydanına toplayarak, işkenceden geçirdi. Aralarında kadın ve çocuklar da vardı. Hiçbir gerekçe göstermeden kapıları kırıp halkı yere yatırdılar. Yere yatırılanların üzerlerinde tepindiler. Tekme, tokat, yumruk, silah dipçiği dahil birçok şeyle vurdular. Meydan dayağından sonra 36 kişiyi gerekçesiz gözaltına aldılar. İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülene kadar da darp edildik.”