Satürn'de ‘büyük final’: Cassini büyüleyici gezegene çarpacak

NASA, Satürn keşif uydusu Cassini'nin yörünge misyonunu tamamlayarak gezegenin halkalarından yüzeyine doğru son yolculuğuna başlayacağını duyurdu. Uydunun bu yolculuğu ‘büyük final’ olarak adlandırılıyor.06-04-2017 06:03

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Satürn gezegeninin keşif uydusu Cassini'nin yörünge misyonunu tamamlayarak, gezegenin halkalarından yüzeyine doğru son yolculuğuna başlayacağını duyurdu.

NASA'nın Bilim Misyonları Direktörlüğünden yapılan açıklamada, Cassini'nin nihai dalışına 26 Nisan'da başlayacağı ve akabinde beş aylık bir yolculuğun ardından 15 Eylül'de gezegenin atmosferine girdikten sonra parçalanarak yok olacağı belirtildi.

‘BÜYÜK FİNAL’

Cassini'nin, bilim adamlarının "büyük final" olarak adlandırdıkları bu son yolculukta, Satürn'ün yüzeyiyle halkaları arasındaki 2 bin 400 kilometrekarelik boşlukta keşif yapan ilk uzay aracı olacağı kaydedildi.

‘BÜGÜNE KADAR DEK YAPILAN EN CESUR YOLCULUK’

NASA'nın Bilim Misyonları Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen, Cassini'nin Satürn halkaları çevresinde yaptığı son 22 yörünge yolculuğunun bugüne dek yapılanların en cesuru olduğunu söyleyerek "Cassini'nin yörünge yolculuklarından öğrendiklerimiz, bizim büyük gezegenler, gezegen sistemlerine dair ufkumuzu genişleten gerçek bir keşif atılımı oldu." değerlendirmesinde bulundu. Cnn Türk’ün aktardığı habere göre Cassini misyonu araştırmacısı Linda Spilker da, keşif uydusu için planlanan sonun başlangıçtaki tasarılarından çok farklı olduğunu ifade ederek Cassini'nin en olağanüstü gözlemlerini bu nihai dalış sırasında yapmasını beklediklerini belirtti.

CASSİNİ NEDİR?

Cassini uzay aracı 1997 yılında uzaya fırlatılmış, 2004 yılında Satürn’ün yörüngesine girmişti.

Cassini, o tarihten bu yana 60’tan fazla doğal uyduya sahip gezegeni inceliyor.