Sarıyer halkı İBB önündeydi: Keyfi uygulamaları kabul etmeyeceğiz

Sarıyer halkı İBB önünde yaptığı eylemde, “Keyfi uygulamaları kabul etmeyeceğiz” dedi.08-05-2017 19:30

Sarıyer halkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), Sarıyer’in imar ıslah planlarını meclise getirmemesine için İBB önünde yaptığı eylemde, “Bu hukuksuz uygulamanın peşini bırakmamak için bugün buraya geldik. Keyfi uygulamaları kabul etmeyeceğiz” dedi.

Sarıyer Mahalleler Birliği’nin çağrısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde toplanan Sarıyerliler, İBB’nin Sarıyer’in İmar Islah Planlarını meclise getirmeden iade etmesine tepki göstererek tapularını istedi.

Sujin'in aktardığına göre, İBB’nin Saraçhane’de bulunan binası önünde toplanan kitle adına seçilen temsilciler, İBB’deki AKP ve CHP gruplarına giderek görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Mahalleler Birliği adına konuşan Neriman Duger, 1984’te çıkarılan 2981 sayılı kanuna dayanan ve yerleşimlerinin hukuki güvenceye kavuşmasında bir aşamayı temsil eden haklarının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) ve yetkili kurumların görev ihmali nedeniyle kanunun tanıdığı haklara erişmeden, 6306 sayılı afet yasasıyla 2015’te iptal edilmek istendiğini kaydetti.

‘2018’E KADAR VAKİT KAZANDIK' 

Neriman, “Bu durum üzerine evvela, sürece müdahil olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan bütün parti gruplarına 2981 sayılı Kanunun kalkmasının ertelenmesi veya bu kanundan kaynaklı hakların kazanılmış hakka dönüştürülmesi talebimizi ilettik. Bu görüşmeler neticesinde mecliste bulunan 4 partinin oybirliği ile 2981 sayılı kanunun kalkması 3 sene ertelendi. 2018’e kadar vakit kazandık” dedi.

‘BU PLANI SARIYER BELEDİYESİ HAZIRLADI' 

Neriman, ıslah imar planlarının yapım sürecinde mahallelerde sürdürülen çalışmalar kapsamında mahalleliye destek verdiklerini belirterek, “Nihayet, Sarıyer Belediyesi bu planları hazırladı. 2017 Ocak ve Şubat ilçe belediye meclislerinde hazırlanmış olan ıslah planları oybirliği ile geçti. Her geçen plan, onaylanmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yollandı” diye konuştu.

‘PLANLAR GERİ YOLLANDI'

İlçe belediyesi tarafından onaylanıp Büyükşehir’e yollanan planlarının akıbetini öğrenmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geldiklerini belirten Neriman, “Planlarımızın incelendiği söylendi. Haklarımızı takip etmemiz konusunda İBB meclisinde grubu bulunan iki parti tarafından da cesaretlendirildik. Gündelik siyasi çekişmelerden uzak durarak mahallelerimizi ve birliğimizi koruma merkezli çabalarımız takdir edildi. Bize söylenenlerin aksi istikamette; Nisan ayı içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili biriminden Sarıyer Belediyesi’ne planlarla ilgili bir ‘kâğıt’ yollandı. Bu kâğıtla da, Sarıyer Belediye Meclisi’nde onaylanan planlar, bir bürokratın imzasıyla, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülmeksizin, ilçe belediyesine geri yollandı” şeklinde konuştu.

‘BİZ ONLARI BÜROKRATLARIN ARKASINA SAKLANSINLAR DİYE SEÇMEDİK'

“Biz hakkını hukukunu çalışmış, organize olmuş, mahallelerinde siyasi etnik mezhep ve ayrıma düşmeden usulünce haklarını almaya ahdetmiş Sarıyerlileriz” diyen Neriman en az o yazıyı yollayan bürokratlar kadar haklarının farkında olduklarını ifade etti. Neriman konuşmasının devamında, “Biliyoruz ki, İlçe meclisinin aldığı kararı ret veya kabul yetkisi sadece Büyükşehir Meclisi’ndedir. Bu yazı ile bir bürokrat meclisin yetkilerine el koymuş hem Sarıyer Belediye Meclisi’ni hem Büyükşehir Belediye Meclisi’ni vesayet altına almıştır. Vesayetin oluşmasına da bizim seçtiğimiz idareciler tarafından göz yumulmuştur. Biz onları bürokratların arkasına saklansınlar diye seçmedik. Söz ve karar milletin ise bunu söylerken samimilerse, Sarıyer Belediyesi’nce gönderilen Islah İmar Planlarının Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşmek durumundadırlar. Bu mecliste ıslah planlarına ilişkin görüşmede kullanacakları oydan bağımsız bir durumdur. Islah planı yapılmasını, bizlere tapu verilmesini uygun bulmuyorlarsa çıkıp mecliste olumsuz oy kullanabilirler” ifadelerini kullandı.

‘KEYFİ UYGULAMALARI KABUL ETMİYORUZ'

Neriman son olarak şu sözlerle çağrı yaptı: “Bu hukuksuz uygulamanın peşini bırakmamak için bugün buraya geldik. Keyfi uygulamaları kabul etmeyeceğiz. Kanunların bize tanıdığı haklarımıza kavuşuncaya kadar da takibimizi sürdüreceğiz. Büyükşehir ve ilçe belediye meclisinin tüm üyelerini de yetkilerine ve bizlerden aldıkları oyların sorumluluğuna sahip çıkmaya çağırıyoruz.”