Regl olduğu için 'kirli' denilerek kulübeye kapatılan 15 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Nepal'de polis, regl olduğu için 'kirli 'denilerek bir barakaya kapatılan 15 yaşındaki çocuğun ölümünü araştırıyor. Kız çocuğunun ısınmak için ateş yaktığı için boğulduğu düşünülüyor.21-12-2016 14:06

Roshani Tiruwa adlı kız çocuğunun cansız bedeni babası tarafından başkent Katmandu'nun 440 kilometre batısındaki Achham bölgesinde yer alan bir köy olan Gajra'da taş ve çamurun arasında geçen hafta bulundu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, eski bir Hinduizm inancı olan 'chhaupadi'ye göre regl olan ya da yeni doğum yapmış kadınlar 'kirli' olarak görülüyor.

Nepal hükümeti 2005 yılında bu "ibadeti" yasaklamış olsa da ülkenin batısındaki kırsal kesimlerde hala bu çağ dışı uygulamanın gerçekleştirildiği biliniyor.

Bazı toplumlar regl olan kadınların "tecrit edilmemesi halinde" bir doğal afetin gerçekleşebileceğini düşünüyor. Kapatılan kadınlara yemek ve süt verilmiyor.

Çoğu zaman dışlanan kadınların bir barakayı paylaşmasına izin verilmiyor. Köyden uzağa kurulan barakalara kapatılan kadınlardan bazılarının hayatlarının geri kalanında zihinsel ve fiziksel hastalıklara maruz kaldığı düşünülüyor. Kadınların kimlerle görüşeceği, kime dokunabileceği ve nerede uyuyabileceğine sınırlamalar getiriliyor.

Nepal hükümeti ise bu geleneğe karşı çıkmak için yeteri kadar çaba göstermemekle suçlanıyor.