Referandumun ardından AKP’de çatlaklar: ‘Binali Yıldırım’ın ipi çekildi, yerine Soylu gelebilir’ iddiası

Referandumun ardından açıklanan şaibeli sonuçların sonrasında AKP’de ciddi çatlakların olduğu iddia edildi.21-04-2017 07:47

Referandumun ardından açıklanan şaibeli sonuçlara karşı sokak eylemleri artarak devam ederken, AKP’de ciddi çatlakların ve tartışmaların olduğu iddia edildi.

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan’ın aktardığı iddialara göre, erken kongreye hazırlanan AKP’de Berat Albayrak ekibinin, "Binali Yıldırım'ın ipini çektiği" konuşulurken, Binali Yıldırım’ın yerine Süleyman Soylu’nun Başbakan yapılmasının da ihtimal dahilinde olduğu belirtiliyor.

Ahmet Takan’ın bugünkü köşe yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Referandumun ağır tahribatını onarmak için çok yönlü operasyon hazırlıklarının hummalı bir şekilde yapıldığı sarayda şu anda "AKP'de erken kongre" konuşuluyor. Baskın seçim planları yapılıyor. Berat Albayrak ekibinin, "Binali Yıldırım'ın ipini çektiği" iddia ediliyor. Sarayda çok etkin bir başdanışmana sordum; referandum sonuçlarından dolayı Erdoğan'ın, Binali Yıldırım'a karşı çok kızgın olduğunu söyledi. "Çalışmalarından memnun değil" dedi. Erdoğan'ın AKP'ye üye olmasının ardından Başbakanlık değişikliğinin sürpriz olmayacağını belirtti. Kulağıma gelen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili iddiaları da sordum; "şansı çok yüksek. Emir komuta zincirini aksatmayan çok iyi bir asker" diye yanıt verdi.

Anlayacağınız!.. Bir zamanların sert Erdoğan muhalifi Süleyman Soylu, siyasi tarihimize "son Başbakan" unvanı ile geçerse kimse şaşırmasın…"