‘Proje okul’ Vefa Lisesi’nde ‘seçmeli ders’ zorunlu olarak dini içerikli

Vefa Lisesi’nde 9. sınıfta okuyan öğrencilerin seçmeli derslerini dini ders içerikli almak zorun kaldığı öğrenildi.23-09-2017 14:00
Tuğba Özer- tugbaozer@ilerihaber.org

Proje okul kapsamına alınan Vefa Lisesi’nde diğer ‘proje’ okullarda yaşandığı gibi öğretmen kıyımı yaşanmış ‘norm kadro fazlası’ ilan edilen öğretmenler başka okullara sürgün edilmişti. 

Velilerin iddiasına göre, Vefa lisesinde okuyan 9. sınıflar seçmeli olarak dini içerikli dersler seçmek durumunda kalıyor.

Konuştuğumuz veliler, idarenin kendilerine “bunun dışında sınıf açamıyoruz, öğretmen veremiyoruz” dediklerini aktardı. Bazı velilerin beyanına göre, öğrenciler daha önce değişik dersler seçmiş ancak idare tarafından dikkate alınmamış. Velilerden biri ise, “İdare ile görüşmelerimizde ‘imkanımız yok elimizdeki öğretmen durumu bu’ yanıtını alıyoruz” dedi.

İDARE: DURUM BİZİM DIŞIMIZDA

Okulu arayarak ulaştığımız müdür yardımcısı ise önce “öğrencilerin 11-12.sınıfta alması gereken dersler var. Biz onları seçtirmedik” diyerek şöyle konuştu:

“Üniversite sınavlarına çalışırken seçmesi gereken dersler, mesela matematiğe destek olarak astronomi var. Biz çocuklara diyoruz ki; bunu 9. sınıfta seçme. Bu 11-12. sınıfta seçilmesi gereken bir ders.” 

Velilerin, çocukların diğer seçmeli dersleri seçemediğine ilişkin iddialarını sorduğumuz müdür yardımcısı; beden eğitimi, müzik, resim, sosyal etkinlikler, temel dini bilgiler ya da Hz. Muhammed’in hayatı gibi seçmeli dersler olduğunu belirterek,

“Resim öğretmeni kadrosu bir tane var. Ek kadro istersek öğretmen sadece maaş karşılığı çalışacak, ek ücret alamayacak. Proje yapamayacak çünkü karşılığında para alamayacak. Diyoruz ki ‘resim seçmeyin' çünkü norm artacak seçerlerse. Norm geldiği zaman da diğer öğretmen ücret alamayacak.

İki tane resim ve beden eğitimi öğretmeni vardı bunları seçebiliyorduk ancak şimdi normu bire düştü öğretmenin, bu bizim dışımızda olan bir şey” şeklinde konuştu.

PROJE OKUL 

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014’ün mart ayında çıkarılan bir yasayla, aralarında İstanbul Erkek, Vefa, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Ankara Atatürk, Bornova Anadolu Lisesi’nin de olduğu Türkiye’nin en gözde liseleri proje okul’ ilan etmişti.

‘Proje okul’ adı verilen uygulama ile sınavla atandıkları okulda 8 yılını dolduran öğretmenler başka bir okula ‘sürgün’ edildi. Proje okul kapsamına alınan Türkiye’nin en köklü liselerinin hocaları da sürgün edilmiş, öğretmenlerinden ayrılmak istemeyen öğrenciler ve velileri uygulamayı protesto etmişti.