Portekiz'de orman yangını: 61 ölü

Portekiz'in Pedragao Grande bölgesinde çıkan orman yangınında 61 kişi hayatını kaybetti.19-06-2017 06:25

Portekiz'in Pedragao Grande yerleşim merkezini saran orman yangınında 61 kişi yaşamını yitirdi.

Bölgede bulunan Portekiz Başbakanı Antonio Costa, "Son yıllardaki en büyük insanlık trajedisiyle karşı karşıyayız" diye nitelendirdiği yangın nedeniyle ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini bildirdi.

Costa, önceliklerinin, yangını söndürme çalışmaları ve hayatlarını kaybedenlerin kimliklerinin en kısa zamanda belirlenmesi olacağını ifade etti.

Portekiz'in başkenti Lizbon'un 200 kilometre kuzeyindeki Pedragoa Grande yakınlarında önceki günden düne kadar süren orman yangınının, son yıllarda Portekiz’de yaşanan en büyük trajedilerden biri olduğu kaydedildi.

61 ÖLÜ

Portekiz Ulusal Sivil Koruma Kurumu yetkilileri, Pedragoa Grande ve Leiria yerleşim yerlerini etkileyen yangında hayatını kaybedenlerin sayısını 61 olarak açıkladı.

Ölenlerin en az 30'unun alevlerin arasında arabalarında mahsur kalarak can verdiği, en az 50 kişinin yaralandığı belirtildi.

Yangın söndürme çalışmalarına bin 600'den fazla itfaiye görevlisi, asker ve sivil yardım ekiplerinin katıldığı, ayrıca 500 araç ve havadan 18 uçağın destek verdiği bildirildi. 5 farklı bölgede yangınla mücadele edildiği duyuruldu.

AA’nın aktardığı haberde, Sivil Koruma Kurumu yetkililerinin, yangının sıcak hava ve rüzgarla bağlantılı "doğal sebeplerden" çıktığın kaydedildi.