Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi belgeseli gösterimi 9 Aralık 20:00'de Şişli Kent Kültür Merkezi'nde yapılacak.02-12-2016 12:16
İleri Haber

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi belgeseli gösterimi 9 Aralık 20:00 Şişli Kent Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi, seneler içinde Gezi Direnişi’ne doğru yol alırken, şehir merkezinde en çok görünür olan ve ses getiren mücadelelerden birinin kaydını tutuyor.

Belgesel, kamu yararı ve kentlilerin söz hakkı hiçe sayılarak yıkılan ve yerine AVM yapılan Emek Sineması için verilen mücadeleyi, eylemcilerin ve seyircilerin gözünden aktarıyor.

Eylemlere katılmış insanların birbirinden habersiz çektiği görüntüler bir araya getirilerek oluşturulan film, bu anlamda seyircinin, kent hakkına sahip çıkan insanların ortak kurgusu olma niteliği taşıyor.

Türkiye’de Gezi Direnişi’yle birlikte görünürlük kazanan, devlete değil sokaktaki insana işaret eden yeni bir kamusallık fikrini, sinema için verilen mücadelenin içinden sinema perdesine taşıyor.