Ordu'da 15 milyon liraya yapılan botanik park, şehir hastanesi için sökülüyor!

Ordu'da yaklaşık 15 milyon liralık harcamayla 116 dönüm arazi üzerine kurulan Karadeniz'in tek botanik parkı, 800 yataklı şehir hastanesine tahsis edilerek sökülmeye başlandı. 07-05-2017 11:34

Ordu'nun Altınordu İlçesi'ne bağlı Eskipazar'da 116 dönüm arazi üzerine yaklaşık 15 milyon lira harcamayla botanik parkı kuruldu. Geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan park, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Ordu Büyükşehir Belediyesine devredildi.

İçinde oturma alanları, yürüyüş parkuru, kır düğünü alanı, ağaç fidanları, çeşitli bitkiler ve sosyal tesislerin olduğu Botanik Parkı, yaz mevsiminde ziyaretçilere açılması planlanırken şehir hastanesiyle gündeme geldi.

PARK ARAZİSİ ÜZERİNE ŞEHİR HASTANESİ İNŞA EDİLECEK

Sağlık Bakanlığı tarafından yeri ve projesi hazır olan 400 yataklı Ordu Devlet Hastanesi yeni inşaatı projesini iptal edilerek, yerine 800 yataklı şehir hastanesi yapılması için çalışma başlatıldı. Cumhuriyet Mahallesinde bulunan Ordu Üniversitesi (ODÜ) kampüs alanında yapılması planlanan 76 dönümlük şehir hastanesi arazisi yetersiz bulundu.

Bunun üzerine gözler büyükşehir belediyesine tahsis edilen botanik parkına çevrildi. Sağlık Bakanlığı şehir hastanesinin buraya yapılması yönünde talepte bulununca, botanik parkındaki üst yapılar da sökülmeye başladı.

"HASTANENİN PROJESİ YOK"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, botanik parkının yapılması için 15 milyon lira para harcandığını hatırlatarak, parktaki söküm çalışmalarına tepki gösterdi.

Şehir hastanesinin henüz projesinin bile olmadığını belirten Seyit Torun, "Bakanlığa burayla ilgili projeniz var mı, ne kadar kaynak ayırdınız, planlama var mı diye soruyoruz hiçbir şey yok. Ama bir taraftanda Botanik Parkı’nı söküyorlar. Muhalefet olarak ne yapıldığını öğrenmekte hakkımız. Kaldı ki yerle ilgili de bütün seçenekler tükenir, gerçekten yer bulunmaz değerlendirilir. Herkes aklına ilk geldiğinde orayı gözüne kestirmesini, göz dikmesini doğru bulmuyoruz. Oraya ciddi bir para harcandı, kimse cebinden para koymadı oraya. Bu devletin, milletin parası harcandı oraya'' dedi.

"BU KAYNAKLARI HEBA ETMEYİN"

Sağlık Bakanlığı’nın Ordu’ya yapmayı planladığı şehir hastanesinin projesi ve durumuyla ilgili kendilerine bilgi vermekten kaçındığını, botanik park alanına hastane yapımından mutlaka vazgeçilmesi gerektiğini de vurgulayan Seyit Torun şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık Bakanlığı’ndan bilgi almaya çalıştım alamadım. Ya bizden gizleniyor ya da ortada somut bir şey yok. Bütçesi, projesi, yerle ilgili fizilibite yok. Ordu’ya ne zaman kamu yatırım gündeme gelse, fidanlığa herkes gözünü dikiyor. Bütün seçenekler biter, yer konusunda alternatifler tükenmiş olsa yaparsınız. Bu seçenekler tükenmeden buraya neden yapıyorsunuz. Böyle bir keyfiyet olmaz, lütfen bu yanlıştan dönün, diğer seçenekleri değerlendirin. Bakanlıkta şu anda kimseye bize bilgi belge vermiyor, varsa bize de gönderin biz de bilelim, bunun belgesini istiyoruz. Ortada hiçbir şey yok. O alanda söküm işlemleri devam ediyor, lütfen bu kaynakları bu şekilde heba etmeyin".

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise konuyla ilgili açıklama yapmak istemedi. (DHA)