Okullarda 11 liralık yemek öğrenciye 25 liraya satılıyor

Okullar bir öğrenci için yemek şirketlerinden maksimum 11 TL’ye günlük yemek alırken bu yemeği öğrencilere ortalama 25 TL’ye satıyor. Bu rakam, bazı okullarda 50 lirayı da aşıyor.



23-09-2017 08:54

Servis, kırtasiye ve kıyafet ücretlerinin yüksekliği ile de bilinen özel okullar, bir öğrenci için yemek şirketlerinden maksimum 11 TL’ye günlük yemek alırken bu yemeği öğrencilere ortalama 25 TL’ye satıyor. Bu rakam bazı okullarda 50 lirayı da aşıyor.

Hürriyet'ten Sefer Levent, özel okullardaki yemek ücretleri hakkında yazdı. Sefer Levent, okulların talep ettiği yemek ücretinin günlük ortalama 25 TL olduğunu ancak toptan yemek satışı yapan firmaların ekstra taleplere rağmen maksimum 8-10 TL’ye yemek sattıklarını belirtti.

Sefer Levent'in köşe yazısından ilgili bölüm şöyle:

Yaptığım araştırmalara göre özel okularda yemek fiyatları 2500 liradan başlıyor. Ama genelde fiyatlar 4000-5000 TL düzeyinde yoğunlaşıyor. Şehrine, semtine ve okulana göre fiyatlar 7000-10.000 lira arasına bile çıkıyor. Peki normalde sağlıklı ve doyurucu bir yemek için okullar bu hizmeti kaça vermeli. Onu da araştırdım.

Toptan yemek satışı yapan kurumsal firmalar ile görüştüm. Firmalar farklıydı fakat verdikleri fiyatlar birbiriyle örtüştü. Kendileri en iyi okullara bile, ekstra taleplere rağmen maksimum 8-10 TL’ye yemek sattıklarını söylediler.

Tüm bunları analiz ettiğimde şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Okullar yüzde 8’lik KDV’yi de hesaba kattığınızda bir öğrenci için yemek şirketlerinden maksimum 11 TL’ye günlük yemek alırken bu yemeği öğrencilere ortalama 25 TL’ye satıyor.

Peki bu yemek mönüsünün içinde ne var. Ara öğün diye de geçen içecek, reçel, domates, peynir ve zeytin içeren sabah kahvaltısı, 4 kap standart yemek ve salata içeren öğle yemeği ve kek, poğaça vs ve içecek içeren ikindi kahvaltısı...

SINIR 8 LİRA

Yemek firmaları böyle bir mönünün 8 TL’nin altına satılmasının sağlık ve kalite açısından sıkıntı yaratacağına dikkat çekiyor 10 TL’nin üzerine de okullara satış yapamadıklarını söylüyor. Okullar yemek firmalarından aldıkları yemeklere, su, elektrik, personel vs gider eklese bile bunların gün başına ancak 1 TL gibi bir maliyet getirebileceğini söyleyen firma yetkililerinin şu sözleri aslında bütün tabloyu özetliyor: “Biz öğrenci başına maksimum 1900 liraya satış yaparken okullar bunu iki katına öğrenciye satıyor. Kayıt sırasında 1000-2000 TL gibi sunulan indirimler aslında yemek parasından misliyle tahsil ediliyor. 8 bin liraları bulan yemek parası talepleri karşısında biz de çok şaşkınız. Üstelik firmalarımızın adı da kullanıldığı için veliler algıda bu ücretleri hakikaten bizim aldığımızı düşünüyor.”