Nobel Ekonomi Ödülünün sahipleri belli oldu

Nobel Ekonomi Ödülü sahiplerini buldu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Nobel Ekonomi Ödülünü Oliver Hart ve Bengt Holmström'e verdi. Hart ve Holmström sözleşme teorisine yaptıkları katkılardan dolayı Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görüldü.10-10-2016 16:54

Nobel Ekonomi Ödülü, sözleşme teorisine yaptıkları katkılardan ötürü Oliver Hart ve Bengt Holmström'e verildi. NTV'de yer alan habere göre Akademi'den yapılan açıklamada, "Modern ekonomiler, sayısız sözleşmeyle bir arada tutulur. Hart ve Holmström'ün geliştirdiği yeni kuramsal yapı, gerçek yaşam sözleşmeleriyle kurumlarının yanı sıra sözleşme tasarımının olası tehlikelerini anlamamız açısından büyük öneme sahiptir. Hart ve Holmström, 1970'lerde sözleşme kuramını verimli bir alan olarak ortaya attı. Sonraki yıllarda kuramın uygulamalarını da araştırdılar. En uygun sözleşmeli düzenlemelerle ilgili analizleri de birçok alanda politika oluşturmanın entellektüel temellerini oluşturdu" ifadeleri yer aldı.

Ödülü kazanan Finlandiyalı bilim insanı Bengt Holmström, "Sözleşme teorisinin esası, ne tür bir sözleşme yazarsanız yazın her zaman sözleşmeye dahil olan diğer tarafları da düşünmek zorunda olmanızdır. Olaya daha geniş bir açıyla bakmak ve sözleşmeye dahil olan bütün tarafları düşünmelisiniz" ifadelerini kullandı. 

Ödülü kazanan bilim insanlarından Bengt Holmström ABD'nin Boston şehrinde bulunan Massachusets Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) çalışıyor. Oliver Hart ise Harvard Üniversitesi Ekonomi Fakültesinde derslerine devam ediyor. 

İKİ BİLİM İNSANI 3 MİLYON LİRALIK ÖDÜLÜ BÖLÜŞECEK

Hart ve Holmström, 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon lira) tutarındaki para ödülü paylaşacak. Bilim adamlarına Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde birer diploma ve altın madalya da verilecek.