MHP'de başkanlık istifası: Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya görevini bıraktı

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Atila Kaya, başkanlık sistemine hayır diyeceğini açıklayarak, partideki görevinden istifa etti.04-01-2017 14:28

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Atila Kaya, genel başkan yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Kaya, Anayasa değişikliği oylamasında 'hayır' oyu vereceğini açıklamıştı.

Dün, Kaya'nın görevinden istifa edeceğine dair iddialar kamuoyuna yansımıştı.

Yazılı bir açıklamada bulunan Kaya şunları söyledi:

"Ülkemizin gündemine neden ve nasıl girdiği ile amacının ne olduğu halen belirsizliğini korumakta ve tartışılmakta olan kabul edilmesi halinde hükümet sistemini değiştirecek anayasa değişikliği teklifi Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin tercihini ilan etmesinin ardından çalışma arkadaşlarından farklı tercihlerde bulunacak olanların da bu tercihlerini açıklamalarını ahlaki bir gereklilik haline getirmiştir. Bütün hayatım uğrunda mücadele ile geçen ve ödediğim bedelleri göğsümde şeref madalyası olarak taşıdığım ülkücülüğe olan inancım ve Türk milliyetçiliği anlayışım aklıma ve vicdanıma anayasa değişikliği teklifine hayır, dememi emrederken iki yüzlü davranmaktan da men etmektedir. Bu şartların bir gereği olarak halen yürütmekte olduğum Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ediyorum. İstifama hiç kimse tarafından kişisel tavrım olmasının ötesinde bir anlam yüklenmemelidir. Saygılarımla"

BAHÇELİ: MECLİSTE DE REFERANDUMDA DA EVET DİYECEĞİM

Yeni anayasa görüşmeleriyle ilgili de konuşan Bahçeli, "Önümüzdeki günlerce Meclis'e gelecek. Bu görüşmelerde grup kararı olmaz. Benim bir tek oyum var. Meclis'te de evet diyeceğim, referandumda da evet diyeceğim" demişti.