Mersin ve Muğla'da iki dev liman özelleştiriliyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Mersin Taşucu Limanı ve Milas Güllük Limanı'nı özelleştirmek amacıyla ihaleye çıkarıyor. 06-06-2017 15:41

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Mersin ve Muğla'da yer alan 2 dev limanın 36 yıl süreyle 'işletme hakkının verilmesi' işini ihaleye çıkarıyor. Mersin'de yer alan Taşucu Limanı, bölgenin en büyük 2. limanı olarak kabul ediliyor. Milas'taki Güllük Yat Limanı'nı ise eskiden yükleme istasyonu olarak kullanılıyordu. 

YÜK LİMANI, MARİNA'YA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Hürriyet'ten Kübra Genç'in haberine göre, Muğla'da mevcut durumda ticari bir işletme olarak kullanılmayan toplam 5 bin 975 metrekarelik TDİ Güllük İskelesi, 173,2 metre uzunluğunda 2 iskeleden meydana geliyor. Mevcut durumda atıl bırakılan tesis, 260 yat kapasiteli yat limanına dönüştürülecek.

TDİ Güllük İskelesi 1981 yılında TDİ’ye devredilen tesislerden biri. 2000 yılına kadar ana olarak bölgede çıkarılan feldspat madeni ihraç eden firmaların yükleme ve boşaltma yaptıkları bir liman olarak hizmet verdi. Bu dönemde liman yükleme ve boşaltma hizmetlerine ek olarak, genel kargo, dökme yük, pilotaj, tartı ve atık ve tatlı su satış hizmetleri sağladı.

Ancak liman kapasitesinin zaman içinde yetersiz kalması ve şehir merkezine getirdiği kamyon trafiği sebebiyle Yüksek Planlama Kurulu’nun 28.12.2004 tarihli kararı doğrultusunda TDİ Güllük Limanı’nın 5 kilometre kuzeyine yeni bir yük limanı inşa edilmesine karar verildi. 2006 yılının haziran ayında inşa edilen Yeni Güllük Gemi Yanaşma İskelesi’nin hizmete girmesiyle, yükleme ve boşaltma işlemleri bu yeni limana kaydırıldı.

KENTİN EN BÜYÜK İKİNCİ LİMANI ÖZELLEŞTİRİLİYOR

1983 tarihinde yapımına başlanan 15 Kasım 1985 tarihinde işletmeye açılan Taşucu Limanı ise Mersin Limanı’ndan sonra kentin en büyük 2. limanı konumunda. Liman, Türkiye Selülöz ve Kağıt Fabrikası’na (SEKA) ait işletmelerden biri olarak “SEKA Akdeniz İşletmesi Kağıt Fabrikası” olarak faaliyet göstermişti.

2003 yılından itibaren faaliyetine ara verildi ve kağıt fabrikası olarak yapılan özelleştirme çalışmalarından olumlu sonuç alınamayınca Sümer Holding’e devredilerek “Sümer Holding Taşucu Kağıt Sanayi İşletmesi” olarak adlandırıldı. Sonrasında ise faaliyetler durdurulmuş ve işletme kapatılmıştı. 2009 yılında imar planı 'Turizm Tesis Alanı ve Yat Limanı' olarak düzenlendi, ancak bu durum 2013 yılında Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal edildi.

Sümer Holding A.Ş. Taşucu Kağıt Sanayi İşletmesi 23.01.2017 tarihinde TDİ’ye devredildi. Toplam kapalı depolama alanı 9 bin metrekare ve açık depolama alanı ise 118 bin metrekare olarak belirlendi. Kara alanı 291 bin 183 metrekare olan limanda sanayi tesis alanı 714.182,88 ve lojistik tesis alanı ise 329.508,68 metrekare olarak belirlendi. 

İHALE 21 TEMMUZ TARİHİNDE

Her iki limanın da 36 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilme ihalesi 21 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek. Güllük Limanı için 1 milyon 500 bin lira ve Taşucu Limanı için ise 15 milyon lira geçici teminat bedeli belirlendi.

İhale, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık usulü” ile gerçekleştirilecek.