Matematikten nefret etmemek için 24 masal: ‘Sihirli Matematik Masalları’

Sihirli Matematik Masalları 3 yaşından 8 yaşına kadar olan çocuklar için matematiğin en temelinden başlamış. Serinin ilk 16 sayısı 3-6 yaş çocuklarına sayıları, sıfır kavramını, miktarı, çıkarma ve toplamayı eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Serinin her kitabını başka bir yazar uyarlamış. Daha önceden biliyor olduğunuz kimi masalları uyarladıkları gibi bugüne değin hiç duymadığınız -muhtemel ki Uzakdoğu’nun kültürel altyapısında yer alan- masalların da kimi kitaplarda kullanıldığını fark ediyorsunuz.20-08-2017 10:33
Güzella Bayındır

Çocuklara kitap seçmek, kitap önermek zevkli olduğu kadar zor. Ebeveyninin beğendiği kadar çocukların da resimlerini, içindeki karakterleri beğenmesi gerekiyor. 2016 yılının mayıs ayında Düşün Yayınevi tarafından yayımlanan Sihirli Matematik Masalları serisi hem çocukları hem de ebeveynleri memnun edecek özelliklere sahip.

“Gerçek hayatta bu ne işimize yarayacak?” dar kafalılığına sahip değilseniz matematiğin ne denli önemli olduğunu bilirsiniz. Tüm alanlarda olduğu gibi matematikte de onu sevenler daha çok başarılı oluyor. Matematikle yeni tanışmakta olan çocuklar için eğlendirici ve oyunlaştırılmış bir yöntem her zaman karşılık buluyor.  

Sihirli Matematik Masalları 24 kitaptan oluşan bir seri.

Koreli yazarların masallardan, söylencelerden ve klasik edebiyattan yararlanarak yazdıkları kitapları, illüstratör Kyung-mi Yung resimlemiş ve Seul Eğitim Üniversitesi Matematik bölümünden Profesör Seok- Yoon Baek editöryal olarak denetlemiş. Türkçeye ise İlke Güntan ve Hümeyra Özcan tarafından çevrilmiş.

Sihirli Matematik Masalları 3 yaşından 8 yaşına kadar olan çocuklar için matematiğin en temelinden başlamış. Serinin ilk 16 sayısı 3-6 yaş çocuklarına sayıları, sıfır kavramını, miktarı, çıkarma ve toplamayı eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Serinin her kitabını başka bir yazar uyarlamış. Daha önceden biliyor olduğunuz kimi masalları uyarladıkları gibi bugüne değin hiç duymadığınız -muhtemel ki Uzakdoğu’nun kültürel altyapısında yer alan- masalların da kimi kitaplarda kullanıldığını fark ediyorsunuz.  

17. masalla birlikte 6-8 yaşa uygun konular yine o yaşa uygun bir dille anlatılıyor. Üç boyutlular, parça ve bütün, zamanın akışını anlama, ağırlık karşılaştırma, grafikler, olasılık gibi başlıklarla ilgili bu yaş dilimine uyan 8 kitap var seride.

Sırasıyla okuyup okuttuğunuzda matematiği çocuklara sevdirmeniz çok daha kolaylaşıyor. Anne ve babaların aklında tutması gereken en önemli başlık bu yaş çocuklarına matematiği öğretmekten daha çok; sayıları, rakamları, miktarı, nesneleri sıralamayı, artırıp azaltmayı oyun içinde anlatmak. Bunu yaparken de onları kapasitelerinin üzerinde zorlayıp konudan uzaklaştırmamak.

Ülkemiz matematiğin zor ve anlaşılması imkânsız bir alan olduğu ön kabulündeki kişilerle dolu.  Uluslararası sıralamalarda sonları buluyor olmamızın nedenlerinden birisi de “öğreticilerin de öğrenmesi gerektiği”  ilkesini es geçiyor olmamız. Yaygın eğitim kurumlarının ve müfredatın ne durumda olduğunu bilen insanlar olarak çocuklarımıza, sorumluluğumuzda olan çocuklara, bilimin tüm başlıklarını, merak duygusunu canlı tutarak,  kavramları onların anlayabileceği biçime getirerek öğretmek zorundayız. Bunun için hem kaynak araştırmasını doğru yapmalı hem de onlara konunun nasıl daha kolayca öğretilebileceği konusunda kendimiz de sürekli öğrenmeliyiz.

Sihirli Matematik Masalları’nı yayımlayan Düşün Yayınevi edebiyatımızın iki yüz akı aydını Aziz Nesin ve Kemal Tahir tarafından 1957 yılında kurulmuş. Yıllar içinde gerek faşizmin saldırıları gerekse kapitalizmin yıkıcılığı sonucunda hayatını sürdürme mümkün olmamıştı. 2000’lerde Ahmet Nesin tarafından tekrar canlandırılan yayınevinin özellikle çocuk kitaplarına bir göz atmanız yukarıda bahsettiğim “Öğretenlerin de öğrenmesi gerekir.” ilkemiz uyarınca yararlı olacaktır.


                

KÜNYE: Sihirli Matematik Masalları, birbirinden farklı 20 yazar, çev: İlke Güntan - Sümeyra Özcan, resimleyen: Kyung-mi Yung, Düşün Yayınevi, 2016, 40x24 sayfa.