Marmara Üniversitesi'nde kadın öğrenciler tacize karşı eylemde

Marmara Üniversitesi'nde kadın öğrenciler tacize karşı eylem protesto eylemi yaptı.31-05-2017 15:03

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde okuyan birçok kadın öğrencinin 2 ayrı kişi tarafından yapılan taciz ve cinsel saldırıyla karşılaştığının ortaya çıkmasının ardından, Marmara Üniversitesi öğrencisi kadınlar üniversitenin Göztepe kampüsünde protesto eylemi yaptı.

'TACİZE UĞRAYAN KADINLAR OKUL YÖNETİMİ TARAFINDAN CİDDİYE ALINMADI'

DHA'nın aktardığına göre, kadın öğrenciler adına açıklama yapan Neslihan Alkış, "Birçok kadına arkadaşımız bir asistan tarafından defalarca kez sözlü tacize uğramış not ile tehdit edilerek bastırılmaya çalışılmıştır. Basına taciz haberinin yayılmasıyla birlikte söz konusu asistan tacize uğrayan kadın arkadaşımızın girdiği sınavda kopya çektiğini iddia ederek kâğıdına el konulmuştur. Tacize uğrayan kadınlar okul yönetimi tarafından ciddiye alınmamış, 'Yeterli delil yok' denilerek geri çevrilmiştir. Asistanın taciz mesajları bizzat okunmasına rağmen okul yönetimi 'hocanıza söyleriz bir daha mesaj atmaz' demekle yetinmiş ve kadınların beyanını görmezden gelmiştir" dedi.

'ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ ÖĞRENCİLERE TEHDİTLER SAVURDU'

Açıklamanın devamında Tacizlerin basına yansımasıyla birlikte okul yönetimi bir yandan twitter hesabı üzerinden soruşturma açıldığını duyururken bir yandan haberi yaptıran öğrencilere tehditler savunmayı ihmal etmemiştir. Bizler Marmara Üniversitesi'nden kadınlar olarak şikayet ve taleplerimizi iletebileceğimiz öğrenci ve akademisyenlerden oluşan Marmara Üniversitesi Kadın araştırmaları Komisyonu'nun kurulmasını talep ediyoruz" denildi.