Manisa'da binlerce askeri zehirleyen yandaş şirketin hikayesi

Manisa'da binlerce askerin zehirlenmesine ve 1 askerin hayatını kaybetmesine yol açan Rota Yemekçilik Tic. A.Ş., AKP'li yıllarda çok farklı isimlerle varlık göstermiş ve sermayesini yıldan yıla katbekat artırmış bir şirket.18-06-2017 10:44
İleri Haber

Manisa son günlerde kışlada zehirlenme vakalarıyla gündeme geliyor. Son olarak iki gün art arda yüzlerce askerin gıda zehirlenmesi şikayetiyle hastaneye kaldırılmasının ardından askeri birliklere yemek hizmeti sağlayan şirketin 'korunmasına' tepkiler çığ gibi büyüdü. 

1 AYDA 4 ZEHİRLENME VAKASI

Manisa'da ilk zehirlenme vakası 23 Mayıs tarihinde Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda meydana geldi. Akşam yemeğinin ardından 1046 asker hastaneye kaldırıldı ve 1 asker yaşamını yitirdi. 

Bu olayın üzerinden sadece 4 gün geçmesinin ardından bu sefer Kırkağaç 6'ncı Jandarma Komando Er Eğitim Alayı'nda 70 asker gıda zehirlenmesi şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. 

Geçtiğimiz 16 Haziran akşamı da General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda 50'ye yakın asker zehirlenme nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Ve son olarak dün gece 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndan 500'ü aşkın asker hastaneye kaldırıldı, Manisa'daki 3 devlet hastanesi de zehirlenmiş askerlerle doldu. 

4'ÜNCÜ VAKADAN SONRA HÜKÜMET HAREKETE GEÇTİ

Kışlada zehirlenme vakalarının ardından gözler askeri birliklere hizmet veren yemek şirketine çevrildi. Daha önce yaşanan üç olaya rağmen söz konusu şirket hakkında hiçbir işlem yapılmaması tepki çekmişti. 

Dün gece yaşanan olayın ardından Manisa'ya gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, askeri birliklere yemek hizmeti sağlayan Rota Yemekçilik Tic. A.Ş. ile sözleşmenin feshedildiğini duyurdu. Bugün Manisa Savcılığı'ndan yapılan açıklamada da söz konusu şirketin 21 çalışanının gözaltına alındığı açıklandı. 

ROTA YEMEKÇİLİK İLE AKP BAĞLANTISI

Asker zehirlenmeleriyle gündeme gelen yemek şirketi, sektörde faaliyet gösteren diğer şirketlerden ayrı olarak daha çok kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaptığı ihalelerle gündeme gelyor. Şirketin web sitesinde yer alan referanslar kısmında, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi çok sayıda önemli devlet hastanesinin adı yer alıyor. 

12 büyük askeri birliğe yemek hizmeti sağladığı belirtilen şirketin geçmişi de AKP ile birlikte büyüdüğüne işaret ediyor. 2013 yılında Diyarbakır'da kurulan şirket, 2014 yılında merkezini Ankara'ya taşıyor. Veysi Avşar ile Ali Osman Avşar tarafından yönetilen şirket, daha önce de Tatal, Avşaroğulları, Çamlıca, Ova ve Mendika adlarıyla faaliyet göstermişti. 

BİR YILDA SERMAYESİNİ 20'YE KATLAYAN ŞİRKET

Şiketin sürekli isim değiştirmesine dikkat çeken Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, şirketin AKP ile birlikte değişen kaderini yazdı.

Diyarbakır'da 100 bin lira sermayeyle kurulan şirketin sadece 1 yılın ardından sermayesini 2 milyon liraya, 2017 yılı başlarında ise 7 milyon liraya çıkardığını belirten Toker, şirketin ayrıca 2015 yılında Maliye Bakanlığı'ndan 11 milyon liraya ihale aldığını belirtti. 

ŞİRKET DİCLE ÜNİVERSİTESİ'NDEKİ İHALE ÜSULSÜZLÜĞÜYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Manisa'daki asker zehirlenmesi olayını kamuoyuna duyuran isimlerden olan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, Rota Yemekçilik'in 2005 yılında "Tatal" adını taşıdığı süreçte Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'nin yemek hizmetleri ihalesini aldığını açıklamıştı. Biçer açıklamasında, üniversitenin ihalesini alan şirketin adının sırasıyla Avşaroğulları, Çamlıca, Ova, Mendika, Rota olarak değiştiğini ancak sahiplerinin Veysi Avşar, Ali Osman Avşar, İhsan Altun, Kemal Doğan olarak kalmaya devam ettiğini söylemişti. 

Son olarak şirketin "Rota Yemekçilik Ticaret A.Ş." adını taşıdığı süreçte, 7 Şubat 2015'te Dicle Üniversitesi'nin 32 milyon liraya açtığı ihaleyi 28 milyon liraya 3 yıllığına kazandığını belirten CHP'li Biçer, söz konusu ihalenin usülsüz olduğuna ilişkin yerel ve ulusal basında çok sayıda haberin çıktığını açıklamıştı. 

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker de, HDP'nin eski milletvekili Levent Tüzel de 2015 yılında Dicle Üniversitesi'ndeki ihale usülsüzlüğüne ilişkin soru önergesi verdiğini ancak bu önergenin yanıtlanmadığını aktardı. 

ŞİRKET SAHİBİ 15 TEMMUZ'DA BOY GÖSTERMİŞTİ

Rota Yemekçilik'in sahiplerinden Veysi Avşar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AKP'lilerin "demokrasi nöbetleri"nde boy göstermişti. Sokaktaki AKP'liler için 4 bin 500 kişilik yemek hazırlatan Avşar bu etkinlikte yaptığı açıklamada, "Rota Yemekçilik Tic. A.Ş Yönetim Kurulu olarak, demokrasi gönüllülerine destek amacı ile demokrasi nöbetine katılan tüm halkımıza yemek ve içecek ikramında bulunduk. İkramlarımızla hem halkımıza hem de demokrasi ve geleceğimize katkı sunmaya çalıştık" ifadelerini kullanmıştı.