Mahkemeden utanç kararı: Çocuğa cinsel istismarda ‘rızası var’ dendi

Mahkeme çocuğa yönelik cinsel istismara ilişkin ‘rızası var’ diyerek skandal bir karar imza atı.18-08-2017 10:17

Diyarbakır'da, 17 yaşındaki çocuğa 4 kez cinsel istismarda bulunma suçlamasıyla 42 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan 26 yaşındaki V.A., “mağdur rızası ile cinsel ilişkiye girdi” denilerek 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezanın “sanığın geleceği” üzerindeki olası etkilerini indirim sebebi sayan mahkeme, cezayı 2 yıl 11 aya düşürdü. 

DHA’dan Felat Bozarslan’ın haberine göre, 17 yaşındaki H.K., 24 Temmuz 2016 günü polise başvurarak, aynı mahallede dönercilik yapan 26 yaşındaki V.A.'nın birden fazla kez kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Şikayet üzerine gözaltına alınan V.A. tutuklanırken,  cinsel istismarla ilgili soruşturma başlatıldı.  3 ay sonra serbest bırakılan V.A. hakkında 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'Konut dokunulmazlığını ihlal etme' ve 'Reşit olmayanla cinsel ilişki' suçlarından 42 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. 

Duruşmada savunma yapan saldırgan çocukla rızası dahilinde ‘cinsel ilişkiye’ girdiklerini iddia etti.

“AİLEME ANLATMAKLA TEHDİT ETTİ”

Sanık V.A.'nın oturdukları mahallede esnaf olduğunu belirten çocuk H.K. ise ifadesinde şunları anlattı:

"Bana zarar vereceğini düşünmüyordum. Beni gezdirmek istediğini söyledi. Evden bayağı uzaklaşmıştık. Beni tenha bir yere götürdü. Eve gitmek istediğimi söyleyince üzerime saldırdı. İttim, ancak gücüm yetmedi. Zorla cinsel saldırıda bulundu. Benim rızam yoktu. Benimle evleneceğini söyledi. Evli olduğunu bilmiyordum. Evli olduğunu öğrenince uzak durmasını söyledim. Beni sevdiğini ve kaçıracağını söyledi. Beni çağırdığında gitmeyeceğimi söyleyince,  yaşadıklarımızı aileme anlatıp, beni rezil etmekle tehdit ettiği için korkarak evine gittim. Orada cinsel saldırıda bulundu. Eşi evde olmadığı için gece beni bırakmak istemiyordu. Birgün de evimin kapısını çaldı. Kapıyı açtığımda elini araya koydu ve içeriye girdi. Burada da cinsel saldırıda bulundu. Direndim, ancak rezil olacağımı düşündüğüm için bağıramadım. Babam için sustum. En son tehditle bir arkadaşının evine çağırdı. Aileme söylemesinden korktuğum için her seferinde görüştüm. Babamın boynu bükülmesin diye kabul ettim. Şikayetçiyim."

İYİ HAL İNDİRİMİ İLE 2 YIL 11 AY CEZA

Son celsede esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, taraflar arasında “gönül ilişkisi” bulunduğunu ve cinsel istismar olayında mağdurun rızasının olmadığı konusunda kanaat oluşmadığını belirtti. 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' iddiasıyla yargılanan sanığın, daha az ceza gerektiren 'Reşit olmayanla cinsel ilişki' suçundan cezalandırılmasını talep eden savcı, V.A.'nın diğer suçlardan ise beraatini istedi. Kararını açıklayan mahkeme, sanık V.A.'yı 'Reşit olmayanla cinsel ilişki' ve 'Basit konut dokunulmazlığını ihlal' suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıdı. Cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini indirim sebebi sayan mahkeme, cezayı 2 yıl 11 aya indirdi. Mahkeme, sanığın 'Çocuğa karşı cinsel amaçla, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan ise beraatine karar verdi.

AYM "RIZA" KRİTERİ GETİRMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), çocuğun cinsel yönden istismarını düzenleyen 103. maddesinin birinci fıkrasındaki "15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına" ilişkin hükmü iptal etmişti.