Koç Üniversitesi yönetimi 'Hocama Dokunma' diyen öğrenciler hakkında soruşturma başlattı

Koç Üniversitesi yönetimi, KHK’lar ile ihraç edilen akademisyenlerle dayanışmak için eylem düzenledikleri gerekçesiyle 10 öğrenci hakkında soruşturma başlattı.27-03-2017 08:10

Koç Üniversitesi yönetimi, KHK’lar ile ihraç edilen akademisyenlerle dayanışmak için eylem düzenledikleri gerekçesiyle 10 öğrenci hakkında soruşturma başlattı.

Öğrenci, işçi, asistan ve öğretim üyelerinden oluşan Koç Üniversiteliler Dayanışması, 16 Şubat tarihinde ‘Akademi biat etmez’ sloganıyla akademideki ihraçları protesto etmişti. Direnisteyiz.org'un aktardığına göre; İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsü ile eş zamanlı düzenlenen eylemde, tüm üniversitelerdeki direnişlere dayanışma mesajı gönderilmişti.

Protesto esnasında görüntü alan kimliği belirsiz şahıslara tepki gösterilmiş, sonrasında bu kişilerin kolluk mensubu olduğu üniversitece kabul edilmişti. Takip eden günlerde de öğrenciler üzerindeki baskılar artmış, yapılmak istenen hemen her türlü etkinlik yönetimce engellenmişti. Soruşturma açılan kişilerin neye göre belirlendiği hakkındaki belirsizlik devam ederken, 16 Şubat günü okulda bulunmayan bir öğrenciye de soruşturma açılması fişleme iddialarını tekrar gündeme getirdi. Üniversite yönetimi geçtiğimiz dönem 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne çağrı yapan 4 öğrenciye de soruşturma açmıştı.

Soruşturma için disiplin kurulu 29 Mart Çarşamba günü toplanacak. Koç Üniversiteliler Dayanışması, “hocama, arkadaşıma dokunma” demek için tüm üniversite bileşenlerini soruşturma şenliğine çağırıyor.