Kız çocuğu 'erkek sanıldığı için' diskalifiye edilen takım, destek için saçlarını kesti

ABD'nin Nebraska eyaletinde yaşayan 8 yaşındaki kız çocuğu Milagros Hernandez 'erkek sanıldığı için' takım diskalifiye edildi, takım arkadaşları protesto için saçlarını kesti.12-08-2017 15:11

ABD'de Springfield şehrinde kız çocuklarının katıldığı bir futbol turnavasında 8 yaşındaki kız çocuğu Milagros Hernandez'in 'erkek sanılması' ile, finale kalan takımı oyundan önce diskalifiye edildi.

Turnuvanın yöneticileri, rakip takımın şikayeti üzerine, Azzuri-Cubs Chicas isimli futbol takımının, bir erkek çocuğu oyuna alarak hile yaptığına hükmetti.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre; yalnızca kız çocuklarının katıldığı bir futbol turnuvasında kısa saçları ve görüntüsü nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakılan çocuğa dünyanın dört bir yanından destek geldi. Kadın futbolcular da Milagros'a sosyal medyadan destek verdi.

Baba Gerardo Hernandez, çocuğunun görüntüsü yüzünden bütün takımın elenmesi sonrası, kızının bir şok yaşadığını söyledi. Baba Hernandez, kızının sosyal güvenlik kartını Springfield turnuvası yetkililerine sunarak cinsiyetini kanıtlamak istedi ama turnuva yöneticileri kararlarını değiştirmedi.

TAKIM ARKADAŞLARI SAÇLARINI KESTİ

Takım arkadaşları ise elenmelerini protesto etmek ve Milagros'a destek vermek için, ellerine makası alıp saçlarını kesti.

Turnuva yöneticileri, ilk yaptıkları açıklamada "kızlar takımına erkek çocuk alınmasının turnuva kurallarını ihlal ettiğini" söyleyerek kararlarını savundu.

Öte yandan turnuvayı organize eden Nebraska Eyaleti Futbol Derneği (NSS), zaman zaman bu gibi "istemsiz hataların" yapılabildiğini açıkladı. NSS açıklamasında, bu "talihsiz yanlış anlaşılma" için takımdaki kız oyuncular ile ailelerinden özür diledi. NSS Başkanı Casey Mann da, "Dernek asla bir oyuncusunun görünüşü yüzünden bir kız takımını diskalifiye etmez" dedi.

Ancak bu açıklama sonrasında Springfield turnuvasının yöneticileri, yeni bir açıklama yaparak Azzuri-Cubs Chica adlı kız futbol takımının üst üste hile yaptıkları için elendiğini iddia etti.