Kitap okuyanlar televizyon izleyenlere göre daha 'başarılı'

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kitap okuyanların televizyon izleyenlere göre insan ilişkilerinde daha ‘başarılı’ olduğunu ve daha fazla empati kurabildiğini ortaya koydu.08-05-2017 16:06

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, kitap okuyanların televizyon izleyenlere göre insan ilişkilerinde daha ‘başarılı’ oluyor ve daha fazla empati kurabiliyor.

İngiliz ‘Daily Mail’ gazetesinin haberine göre, Kingston Üniversitesinde yapılan araştırmada 123 katılımcıya kitap okuma veya televizyon izlemekle ilgili tercihleri soruldu.

Katılımcılar, daha sonra başkalarının duygularını ne kadar dikkate aldıkları ve yardım edip etmediklerine dair kişilerarası iletişim becerileriyle ilgili teste tabi tutuldu.

KİTABIN KATKISI

Testler, vaktini kitap okuyarak geçirenlerin, televizyon karşısından ayrılmayanlara oranla ilişkilerde daha başarılı ve empati sahibi olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, kitap okumanın insanlara, farklı açılardan bakma yeteneği kazandırarak başkalarını daha iyi anlamalarına katkıda bulunduğunu belirledi.

SOSYAL SORUMLULUK VE GELİŞKİN EMPATİ YETENEĞİ

Kitap okumayı televizyon seyretmeye tercih edenlerin, olumlu sosyal davranışlar sergilediği ve empati yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu kaydedildi.

Vaktini televizyon izlemekle geçirenlerin ise arkadaş canlısı olmadıkları ve başkalarının düşüncelerine daha az anlayış gösterdikleri ifade edildi.