Kitap okuma alışkanlığı kazandıran dedektifler!

Canavar Avcıları ismiyle dilimize çevrilmiş başka bir seriyi de yazmış olan Martin Widmark’ın dedektif serisi kolay okunması, çok kalın olmaması, bol ve hoş resimlerinin olması bakımından ideal bir yaz serisi. Çocuklarda sorun çözme becerilerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu düşündüğüm dedektif kitaplarını her daim seven biri olarak çocuklarınıza öneririm. Yeğenlerimde bulduğum beş, altı tanesini zevkle okumuş bir yetişkin olarak size de eğlence için tavsiye ederim.23-07-2017 09:09
Pedagog Perge Dündar

Çocuklarla çalışan biri ve üç yeğen teyzesi olarak çok iyi biliyorum ki, çocukları kitap okumaya alıştırmak hiç de kolay değil! İstediğiniz kadar karşılarında kendi kitabınızı okuyarak örnek olun, ister evi çeşit çeşit kitaplarla donatın, ister kitap seçimini kendisine bırakarak heveslendirin; ilgileri istenilen düzeyde olmuyor, olamıyor.

Evet, arada kendi kendine bu zevki keşfeden istisnalar var ama gördüğüm kadarıyla çoğunlukla çocuklar kitap okumaya üşeniyor, sayfaları çevirmeye eriniyorlar. Biliyorum okuma, sabır isteyen bir eylem, buna alışmak zaman gerektiriyor ve zaten tablet, cep telefonu gibi ekranlara saplanmış olan çocukların alışmak, sabretmek ile ilgili sıkıntıları var. Çocukların kitap okumayla ilgili en genel bahaneleri çok sayfalarının olması, resim olmaması ya da az olması, yazıların çok olması vesaire.

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı ülke ve kültürlerden bağımsız, genel bir sıkıntı sanırım; çünkü Lasse-Maja Dedektif Bürosu serisi kitaplarının arka kapaklarında bulunan Vasterbotten Gazetesi’nin yorumunda malum alışkanlığı kazandırmak için birebir olduğu yazıyor. Okuyunca ben de bu karara vardım.

“Bu kitapta anlatılan olaylar Valleby adında küçük bir kasabada geçiyor.

Kitabın ana karakterleri Lasse ve Maja çok iyi iki arkadaştır ve birlikte bir dedektif bürosu kurmuşlardır.”

Pegasus Yayınları’ndan çıkmış olan ve Martin Widmark’ın yarattığı bu seri ödül üstüne ödül almış. Ana karakterler olan Lasse isimli bir erkek ve Maja isimli bir kız çocuğunun küçük bir kasaba olan Valleby’de yaşadıkları maceraları anlatıyor.

“Lasse-Maja Dedektif Bürosu bütün heyecanlı ve tehlikeli görevleri üstlenir. Kayıp cüzdan, kaçak kedi bulunup sahiplerine iade edilir. Ucuz ücret + KDV”

Maja’nın evinin bodrumunda kurdukları ofisleri ile birlikte faaliyete geçen ikili, kayıp eşyaları, kaçan evcil hayvanları, kasabanın yerel gazetesinde çıkan garip haberlerin yazarını, müzede gerçekleşen mumya muammasını ve daha pek çok gizemli olayı itinayla araştırıp çözüyor, buluyor. Kasabanın komiseri bazen onlara yardım ediyor, bazen kendisi ikiliden destek alıyor.

Genellikle seksen sayfa civarında olan kitapların resimlerini Helena Willis çizmiş. Kendine has çizgileri ile Helena, karikatür gibi tiplemelerle çok eğlenceli bir iş çıkarmış bana göre. Okurken bu çizimlere bakmak da ayrı keyifli oluyor.

Canavar Avcıları ismiyle dilimize çevrilmiş başka bir seriyi de yazmış olan Martin Widmark’ın dedektif serisi kolay okunması, çok kalın olmaması, bol ve hoş resimlerinin olması bakımından ideal bir yaz serisi. Çocuklarda sorun çözme becerilerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu düşündüğüm dedektif kitaplarını her daim seven biri olarak çocuklarınıza öneririm. Yeğenlerimde bulduğum beş, altı tanesini zevkle okumuş bir yetişkin olarak size de eğlence için tavsiye ederim.


              

 

              

 

KÜNYE: Lasse-Maja Dedektif Bürosu, Martin Widmark, Çev: Ali Arda, Resimleyen: Helena Willis, Pegasus Yayınları.