KHK ile ihraç edilen Barış Akademisyenleri kitap-kafe açtı: Kültürhane

Mersin'de KHK ile ihraç edilen Barış Akademisyenler, 'Kültürhane' adlı bir kitap-kafe açtı.03-09-2017 12:30

Barış İçin Akademisyenler Girişimi’nin "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildirisine imza attıkları gerekçesiyle Mersin Üniversitesi'ndeki görevlerinden ihraç edilen 3 akademisyen atölye ve ders gerçekleştirebilecek bir kitap-kafe açtı. 

Prof. Dr. Ayşegül Yılgör, Doç. Dr. Ulaş Bayraktar ve Uzman Deniz Galip Altınay ile feminist aktivist Nalan Turgutlu Bilgin, Mersin'in Yenişehir ilçesinde bir mekanı düzenleyerek kitabevi-kafeye çevirdi. "Kültürhane" adlı mekanın kütüphanesi, görevlerinden atılan imzacı akademisyenlerin kendi kişisel kütüphanelerini bağışlamasıyla kuruldu. Mekan, Dayanışma Akademesi dersleri, atölye çalışmaları, söyleşiler, imza günleri, dinletiler gibi etkinlikler için de kullanılacak.

BAHÇEYE ZEYTİN AĞACI DİKİLDİ

Cumhuriyet'ten Abidin Yağmur'a konuşan Galip Deniz Altınay, “Bizim için önemli olan buranın kamusal bir mekân olması. Bunun için 4 kişi değiliz diyoruz, imece ile oluşturduk, aynı dayanışma ile devam ettirmek istiyoruz. Mekanı açarken, bir dikili ağacımız olsun istedik. Bunun için bahçemize bir zeytin diktik. Umuyoruz ki Kültürhane zeytin ağacı gibi kök salar, uzun ömürlü olur” dedi.