Kazdağlarına termik santral tehdidi!

Çan ve Biga'da inşa edilen termik santrallerin ardından Kazdağlarının eteğindeki Yenice'de de bir termik santral inşa edilecek. Yıllardır maden ocaklarına karşı mücadele eden bölge halkı termik santrale de karşı çıkıyor.04-01-2017 13:39
İleri Haber

Yılllardır maden ocaklarının tehdidi altında olan Biga yarımadasında şimdi de termik santral tehdidi başgösterdi. 

Çanakkale'nin Biga ve Çan ilçelerinde termik santral açılmasının ardından şimdi de Yenice ilçesinde bir termik santral açılması planlanıyor. 

Kazdağlarının kuzey yamacında yer alan bölgede kurulmak istenen Yenice Çırpıcı Termik Santrali projesine karşı İda Dayanışma Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Yeşil Yenice Dayanışması, Yuva Derneği ve 350 Ankara grubu bir araya geldi.

Projenin 11 Ocak'ta yapılacak İnceleme Değerlendirme Toplantısı için çalışma yürüten meslek örgütleri ve sivil toplum örgütleri, itiraz dilekçeleri hazırlayarak sürece dahil olmaya hazırlanıyor. 

EDREMİT KÖRFEZİNİ, İÇME SULARINI, TARIM ALANLARINI KÜL KAPLAYACAK!

Projeye ilişkin değerlendirmede bulunan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, Bakanlıklara sunulan resmi belgelere göre kurulacak termik santralin yılda 3,5 milyon kömür tüketeceğini ve proje kapsamında 90 futbol sahası büyüklüğünde bir alanın 465 bin ton külün depolanması için kullanılacağını aktardı. 

Biga Yarımadası'nda 12 tane termik santral kurulmak istendiğini aktaran Doğan, daha önce konuya ilişkin itirazlarını dile getirdiklerini ancak bunların dikkate alınmadığını belirtti.

Doğan, inşa edilecek Yenice termik santralinin Gönen ve Bandırmanın içme sularını sağlayan baraj koruma alanına çok yakın olduğunu ve ayrıca bölgedeki tarım arazilerini olumsuz etkileyeceğini belirtti. 

"YÖNETMELİK SÜMENALTI YAPILDI"

Projenin inşa edildiği alanın 1 ile 3 km yakınlarında çok sayıda köy olduğunu belirten Doğan, "Proje kuşuçuşu mesafesiyle Edremit Körfezi’ne 20 km uzaklıkta. Bu santralden yayılacak küller rüzgarın etkisiyle körfeze kadar ulaşabilecek. Kazdağları ve Edremit Körfezi ciddi şekilde etkilenecek" dedi. 

Yapılması planlanan santralin stratejik değerlendirmesinin eksik olduğunu ve bölgeye yapacağı kümülatif etkinin ÇED raporunda yer almadığını belirten Doğan, "Çevre mevzuatında olan ve AB’de de geçerli olan bir projenin diğer projelerle birlikte toplam etkisinin değerlendirilmesi yönündeki yönetmelik sümenaltı yapıldı" dedi.