İstanbul’da tarihi yarımadanın da çehresini değiştirecekler

İstanbul’da tarihi yarımadayı ilgilendiren imar planına dair daha önce yürütmeyi durduran mahkeme, itiraz sonrasında davaya ret kararı verdi. Söz konusu kararla bölgenin çehresi değiştirilebilecek.28-12-2016 09:48

Foto: Arşiv

AKP’li Fatih Belediyesi’nin 9 Mayıs 2012, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ise 4 Ekim 2012 tarihinde onayladığı “Tarihi Yarımada Kentsel tarihi, Kentsel arkeolojik, I. Derece Arkeolojik Sit Alanı 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın iptali” istemiyle açılan davayı mahkeme reddetti.

CHP’li sekiz meclis üyesinin İstanbul 2’nci İdare Mahkemesi’nde açtığı davada daha önce, tarihi yarımadayı ilgilendiren planın 61 konu başlığından 37’sine yürütmeyi durdurma, 7’sine ise kısmen yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. 24 Nisan 2015’te verilen yürütmeyi durdurma kararının ana başlıkları arasında, Avrasya Tünel geçişinin bağlandığı Kennedy caddesi, tarihi yarımada trafiğini yoğunlaştıracağı öngörülen ulaşım kararları, AVM ve otel yapılmasının önü açılan Topkapı İETT Garajı ve Kumkapı Balık Hali’nin marina olmasına ilişkin planlar da yer alıyordu.

KARAR BİRÇOK OLUMSUZLUK YARATACAK

Dava açan isimlerden Fatih Meclis’inin CHP’li üyesi Fazıl Uğur Soylu, Konuyu Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıyacaklarını açıkladı. Birgün’de yer alan habere göre Soylu, “ 2’nci İdare Mahkemesi, değişen mahkeme başkanıyla birlikte davayı reddetti. Bu plan Fatih halkı ve tarihi yarımada için birçok olumsuzluklara neden olacak. Mahkemenin verdiği kararı, verilen süre içinde Bölge İdare Mahkemesine, netice alamadığımız takdirde de Danıştay’a taşıyacağız” dedi.