Ispanak yaprağından kalp dokusu yapıldı

ABD'li bilim insanları ıspanak yapraklarındaki damarları, çalışan insan kalbi kası yaratmada kullanmanın yolunu keşfetti. Bu keşif sayesinde zarar gören organların onarımı konusunda önemli gelişmeler yaşanabilir.27-03-2017 14:53

ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Worcester Politeknik Enstitüsü'nden (WPI) araştırmacılar, ıspanak yaprağını çalışan bir insan kalbi dokusuna çevirmeyi başardı. "Bu gelişme biyomedikal mühendislik alanındaki en zor sorunlardan biri olan zarar gören doku ve organları onarma ve yeniden oluşturmaya bir çözüm sunabilir.

KRİZ GEÇİREN HASTALARIN KALPLERİNİN TEDAVİSİNDE KULLANILABİLİR

Eğer çalışmanın doğruluğu kanıtlarsa bilim insanları ıspanağı kalp krizi geçiren insanların kalbinde sağlıklı kaslar oluşturmak için kullanabilecek. 3 Boyutlu yazıcılar dahil mevcut biyomedikal teknoloji kılcal damar ağlarını yapay olarak üretmeyi başaramıyor.
Çalışmada yer alan bilim insanlarından Joshua Gershlak ıspanak yaprağındaki damar iskeletinin dokuların büyümesi için oksijen, besin maddeleri ve diğer gerekli molekülleri göndermesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Burada doku mühendisliğindeki temel sınırlayıcı faktör damarsal ağın eksikliği. Damar ağı olmadan çok sayıda doku ölümü yaşanır" dedi.

"BU ÇALIŞMA ÇOK UMUT VERİCİ"

Araştırmacılar önce tek bir ıspanak yaprağını aldı ve yapraktaki damarların içine bitki hücrelerini ortadan kaldırmak için arıtıcı bir sıvı zerk etti. Böylece sadece damar ağı elde edildi. Ardından ıspanak yaprağının damar ağına insandaki kan hücrelerinin boyutunda olan 5 mm'den küçük plastik parçaları ve sıvılar gönderildi. Son aşamada da ıspanak damarlarına insan hücresi 'ekildi'. Sonuçta insandaki kalp kasını taklit eden bir doku elde edilmiş oldu.

WPI'dan biyomedikal mühendisliği profesörü Glenn Gaudette, "Hâlâ yapacak çok işimiz var, ancak bugüne kadar yaptığımız çalışmalar içinde bu çok umut verici oldu. Çiftçilerin binlerce yıldır topladığı bitkiler doku mühendisliğinde kullanılmak üzere bir dizi problemi çözebilir" dedi. (Sputnik)