IŞİD'cilerin ifadeleri ortaya çıktı: Bombalı saldırıların emrini “İstişhad Ketibesi” vermiş

Hatay’da 23 Haziran’da gözaltına alınan 5 IŞİD’cinin emniyetteki ifadeleri ortaya çıktı.15-07-2017 14:03

Hatay’da 23 Haziran’da yakalanan 5 IŞİD'ci; Reina, 10 Ekim Ankara, Suruç ve Diyarbakır katliamlarının emrinin “İstişhad Ketibesi”nce verildiğini söyledi. Emniyet kaynaklarında “canlı bomba” oldukları belirtilen IŞİD’ciler, ifadelerinde örgütün yapısını ve “bombalı saldırıları” anlattı.

IŞİD’ciler, bombalı intihar saldırılarının “Özellikle sağlık ve psikolojik sorunları olan gönüllü fedailer”ce gerçekleştirildiğini söyledi.

Gazete HaberTürk’ten Helin Şahin’in aktardığına göre, 2 yıl önce Kilis'ten geçerek IŞİD'e katıldığını ve örgüt içinde 1.5 yıl boyunca silahlı çatışmalara girdiğini ifade eden IŞİD'ci Ümit A., Reina, Suruç, Ankara Garı ve Diyarbakır saldırılarının emrinin, canlı bomba eyleminde bulunacak kişilerden oluşan ‘İstişhad Ketibesi' adlı yapının talimatıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Ümit A., ifadesinde şunları söyledi:

"Reina ve diğer eylemlerin ardından İslam Devleti'nde şenlik ve kutlamalar yapıldı. Özellikle sağlık ve psikolojik sorunları olan gönüllü fedailer bu ketibede toplanır, eyleme hazırlanırlar. Savaştığım bölgelerde vücuduma şarapneller girdi, sağlık sorunları yaşayınca canlı bomba olmaya ve kendimi Allah yolunda patlatmaya 3 ay önce karar verdim. Bu nedenle Liva Bedir Ketibesi Emiri Ebu Yahya beni ‘İstişhadcı Ketibe'ye yönlendirdi. Bu ketibenin yönetimi Araplara ait. 1 ay burada bulundum. Daha sonra El Turab adlı biri benimle iritibata girdi ve sahte kimlikle canlı bomba kemeri verip Türkiye'ye gitmemi söyledi. Türkiye'ye girdikten sonra bana eylem yapacağım yerin Rakka'dan bildirileceğini söylediler. HDP binalarına saldırmak istediğimi söyledim ancak Ebu Turab bana ‘Biz sana birkaç seçenek sunacağız, sen onlardan birine saldırırsın' dedi."

'ŞURTA VE HİSBE KETİBELERİ'

IŞİD'ci Hâkim K. ifadesinde şunları söyledi:

"Ebubekir El Bağdadi'ye bağlı İslam Şûrası vardır. Şurada kimlerin yer aldığı gizli tutulur. Şeri İslami mahkemeler ile adalet sağlanır. Şurta Ketibesi ve Hisbe Ketibesi de vardır. Şurta Ketibesi'nde iç güvenlik, adalet ve ceza sistemi gibi konular yönetilir. Hisbe Ketibesi'nde ahlak işleri yürütülür. Şurta Ketibesi'nin emiri Ebu Haver Şam-i bana sahte kimlik ve canlı bomba kemeri vererek Türkiye'ye geçmemi ve onlardan gelecek talimatlar için beklememi söyledi. Polis bizi yakaladığında kemeri patlatabilirdim. İslam Devleti o kemeri başkasına vermemi emrettiği için patlatmadım."