İngiltere Premier Ligi'nde 'cinsel istismar' skandalı: 'Chelsea konuşmamam için para ödedi'

Geçtiğimiz hafta patlak veren taciz skandalı büyüyor. Chelsea’de cinsel tacize uğradığını açıklayan eski futbolcu Garry Johnson, susması karşılığında kulüp tarafından kendisine 50 bin sterlin ödendiğini açıkladı.03-12-2016 16:02

İngiltere Premier Lig'de geçtiğimiz hafta patlak veren taciz skandalı büyüyor.

İngiltere Milli Takım kaptanı Wayne Rooney'nin 'açıklayın' çağrısından sonra Chelsea’nin eski futbolcusu Garry Johnson, maruz kaldığı cinsel istismarı kamuoyla paylaştı. Johnson, karşılığında kulüp tarafından kendisine 50 bin sterlin ödendiğini iddia etti.

Kulübün kapısından 1970 yılında 11 yaşındayken giren ve 13 yaşından itibaren tacize uğradığını belirten Johnson, başkent temsilcisinde küçük yaştaki yetenekleri keşfeden ekibin başındaki Eddie Heath’in adının karıştığı cinsel istismar iddialarının ardından susması için üç yıl kendisine ödeme yapıldığını ileri sürdü.

‘DİĞERLERİNE DE SUSMALARI İÇİN PARA VERMİŞ OLABİLİRLER'

1978–1981 yılları arasında Chelsea forması giyen 57 yaşındaki Johnson, “Sanırım beni kontrol altında tutmak için ödeme yapıyorlardı. Chelsea’yi dünyada milyonlarca seveni takip ediyor. Dünyanın en zengin ve büyük kulüplerinden birisi. Bütün taraftarları gerçekleri bilmeyi hak ediyor. Susmaları için diğerlerine de para vermiş olabilirler. Umarım hiçbir kulüp bunların üstünün örtülmesine ve kimsenin adaletten kaçmasına izin vermez” ifadelerini kullandı.

1968-1979 yılları arasında Chelsea’de görev yapan Heath, hakkındaki iddiaların ortaya çıkmasından önce hayatını kaybetti.

NE OLMUŞTU?

Bury ve Sheffield United’ın eski futbolcusu, 43 yaşındaki Andy Woodward’ın, futbola başladığı dönemde teknik direktör Barry Bennell’in cinsel istismarlarına maruz kaldığını açıklamasıyla başlayan İngiliz futbolundaki pedofili ve cinsel istismar tartışmalarında, 17 polis ekibi görev yapıyor. Çocukları korumak için 1884 yılında başkent Londra’da kurulan Çocuklara İşkenceyi Önleme Derneği (NSPCC), bu konuyla ilgili oluşturduğu şikayet hattına 23-29 Kasım tarihlerinde 860 ihbar aldığını bildirmişti.

(Cumhuriyet)