IMF'nin merkezi Pekin'e taşınabilir

IMF Başkanı Lagarde, gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme trendinin sürmesi halinde kurumun merkezinin 10 yıl içinde Pekin'e taşınabileceğini kaydetti.25-07-2017 11:26

Washington'da düzenlenen bir toplantıda konuşan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Çin ve diğer gelişmekte olan piyasalardaki büyüme trendlerinin devam etmesi ve bunun kurumun oy yapısına yansıtılması halinde, IMF’nin merkezinin 10 yıl içinde Pekin'e taşınabileceğini söyledi.

IMF'nin büyük ve gelişmekte olan piyasaların temsilini arttırması gerekeceğini kaydeden Lagarde, "Bu da demek oluyor ki, 10 yıl sonra bu konuşmayı Washington'da değil de Pekin'deki genel merkezimizde yapıyor olabiliriz" diye konuştu.

1945 yılında kurulan IMF'in merkezi, kurulduğu günden bu yana ABD'de. ABD'nin, IMF'deki yüzde 16.5 oy payı ile kararlar üzerinde etkin veto hakkı var.

Ekonomistler, Çin'in yıllık yüzde 6'nın üzerinde büyümeyi devam ettirmesi halinde gelecek 10 yılda ABD'yi geride bırakarak dünyanın en büyük ekonomisi haline geleceğini tahmin ediyor.

Oy hakkı yapısını 2010 yılında revize eden IMF, bu yapıya ilişkin yeni bir gözden geçirmeyi gelecek yıl başlatacak.