İhraç edilen Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu Marmara Üniversitesi'nden uğurlandı

KHK ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu üniversitenin Göztepe kampüsünde düzenlenen etkinlik ile uğurlandı.10-05-2017 15:41
Murat Büyükyılmaz

@muratbuyukyilmz

Hukuksuz OHAL KHK'sı ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu üniversiteden uğurlandı.

Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, öğrencilerinin, akademisyenlerin ve emek örgütlerinin kitlesel katılımıyla üniversitenin Göztepe kampüsünde düzenlenen etkinlik ile üniversiteden uğurlandı.

Müftüoğlu, öğrencileri ile kampüsteki "son dersini" yaptıktan sonra, öğrencilerinin eşliğinde Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden çıkarak, kendisini karşılamaya gelen ihraç edilen diğer akademisyenler ve emek örgütleri temsilcilerinin bulunduğu üniversitenin ana kapısına alkışlar ile yürüdü.

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü'nün ana kapısında düzenlenen basın açıklamasında kendisini karşılayan akademisyenlerin ve emek örgütü temsilcilerinin konuşmalarının ardından söz alan Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

'BÜTÜN DERDİMİZ TOPLUMUN ÇIKARLARINI SAVUNMAK OLDU'

"Üniversiteleri bir grup elitin ya da egemenlerin kendilerini yeniden ürettikleri bir yer değil, toplumun geniş kesimlerinin çıkarlarını savunan, toplumun daha iyiye gitmesinin, refah içerisinde yaşamasının bilimini yapmak için uğraştık. Bütün derdimiz bu oldu. Aslında bu yüzden hedef olduk. Hatta şunu söyleyebilirim, Barış İmzacısı olan bütün arkadaşlarımız, belki farklı fikirlerde olabiliriz, her konuda aynı fikirde olmayabiliriz ama şurası çok nettir ki kendileri kariyerist değillerdir. Kendileri para için birşey yapmazlar. Yaptıkları herşeyi toplum için yapmışlardır. Hepsinin kendi alanlarında dertleri toplum olmuştur. Zaten aksi olsaydı böyle bir metne imza atmazlardı. Kendilerini burada riske atmazlardı. Durum bunu gerektiriyor."

'EGEMENLERE KARŞI DİRENMEKTEN KORKUYORSANIZ AKADEMİSYEN OLAMAZSINIZ'

"Eğer bilim yapacaksanız egemenlere karşı durmanız gerekiyor. Eğer yüksekten korkuyorsanız pilot olamazsınız. O aman egemenlere karşı direnmekten korkuyorsanız, akademisyen olamazsınız. Eğer olduysanız bu işin gereğini yapacaksınız."