İhraç edilen akademisyen: İhraç listesine ismim rektör tarafından yazdırıldı

Son çıkarılan kanun hükmünde karanameler(KHK) ile birlikte görevinden ihraç edilen Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlilerinden Cenk Yiğiter, ihraç listesine isminin Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş tarafından yazdırıldığını söyledi.08-01-2017 15:25

Son çıkarılan kanun hükmünde karanameler(KHK) ile birlikte görevinden ihraç edilen Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlilerinden Cenk Yiğiter, ihraç listesine isminin Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş tarafından yazdırıldığını söyledi.

OHAL’in bir kez daha uzatılmasından sonra çıkarılan KHK’lar ile yine bir çok muhalif öğretim görevlisi görevinden ihraç edildi. İhraç edilen Ankara Üniversitesi Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Cenk Yiğiter, ihraç listesine isminin kendisine daha öncede soruşturmalar açtıran Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş tarafından yazdırıldığını belirtti.

Cenk Yiğiter Twitter hesabından “Nasıl İhraç Edildim?” başlığıyla yaptığı açıklamada, 2012’de rektör Erkan İbiş yönetiminin cemaat yurtlarına akreditasyon vermesini ve bu yurtların üniversite yerleşkesi içerisinde kayıt masası açmasını gündeme getirdiği için hakkında soruşturma açıldığını, ayrıca Erkan İbiş’in AKP Siyaset Akademisi’nde ders vermesi ve AKP’nin Ak Kütüphanesi’ni ziyaret etmesi konularını gündeme getirip, şikayet ettikten sonra konunun Yüksek Öğretim Denetleme Kurulu’na sevkedilmesini gündeme getirdikten sonra bir kez daha soruşturmaya uğradığını söyledi.

Cenk Yiğiter, Ankara Anayasal Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından Gezi soruşturması kapsamında hakkında her türlü takip kararı alındığını; Haziran 2013’ten, Aralık 2016’ya kadar telefonunun dinlendiğini, telefon sinyalinin takip edildiğini, kamuya açık yerlerde ve işyerinde teknik cihazlarla takip edildiğini ve bunları ancak hakkında verilen “takipsizlik” kararı ile öğrendiğini belirtirken, bu karardan bir ay sonra terörle ilişkilendirilerek KHK ile ihraç edildiğini belirtti.

Cenk Yiğiter’in açıklamasının tamamı şöyle: