iBB ranta doymuyor: Bebek sahiline otopark yapacaklar!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbul Boğazı'nın en güzel noktalarından biri olan Bebek sahiline 143 araçlık bir otopark yapmayı planladığı ortaya çıktı.30-12-2016 10:23

Bebek semtinin sakinleri ise otoparka tepkili. Bu otoparkın hali hazırda zaten içinden çıkılmaz olan Bebek trafiğini tamamen bloke edeceğini söyleyen semt sakinleri sosyal medya üzerinden Bebek Semt Girişimi sayfasında endişelerini dile getiriyor.

Habertürk Gazetesi'nden Nagihan Alan'ın haberine göre, Bebekliler Derneği Başkanı Murat Kaynar, İBB ile görüşmelerde bulunduklarını söyleyerek şunları söyledi:

“Biz kıyı düzenlemesine karşı değiliz ama bu konuda iki endişemiz var. İlki zaten kilit olan Bebek trafiği iyice kriz olacak. İkinci endişemiz İSPARK’ın Bebek’te projelendirdiği Teknepark yani marinanın hayata geçme ihtimali. Çünkü bu alan kazıklar yardımıyla 5-6 metreden iki katına 12.5 metreye kadar denize doğru genişliyor. Bizim endişemiz bu otoparkın marinanın ilk adımı olması. Bu otopark yapılırsa marinanın otoparkına zemin oluşacak. Bisiklet yolu yapmak için buranın genişletilmeye ihtiyacı var mı? Otoyoldan daha geniş bir alan burası. Endişemiz bu yönde...”

‘FELÇ OLAN TRAFİK DAHA DA KİLİTLENECEK’

Bebek Semt Girişimi platformunun gönüllülerinden Damla Kalan Dilekcan ise otoparkın zaten var olan trafiği iyice içinden çıkılmaz hale getireceğini belirterek şunları söylüyor:

“150 araçlık sahil otoparkına giriş-çıkış için ileri- geri manevra yapıp hafta sonları zaten felç olan trafiğin daha da kilit hale gelmesine neden olacak bu proje. Otoparkta yer bulamadığı için Hisar’a gidip geri dönmek zorunda kalacak araçların yaratacağı ek trafik yükünün yaratacağı kaos da var” 

Ambulans ve itfaiye geçişlerine dikkat çeken Dilekçan şöyle devam ediyor: “Acil ambulans veya itfaiye ihtiyacı olması halinde Bebek’te yaşanacak kriz büyük olacak. Ki araçlar yüzünden çoğu zaman ambulans ve itfaiyenin olay yerine girmesi konusunda sorun yaşanıyor. Ayrıca burası Boğaziçi’nin en dar yeri ve daha da daraltılarak İstanbul Boğazı’ndan geçiş güvenliği riske ediliyor.”

‘TÜM BOĞAZI ETKİLEYECEK BİR SORUN’

Bebek Semt Girişimi gönüllüsü Nigar Alemdağ da projeyi marinaya hazırlık olarak görenlerden:

“Bebek-Etiler yokuşu tepesinde yüzlerce aracı alacak otopark yapıldı. O otoparkın altını kazarak katlı otopark yapabilirler. Bu Teknepark yani marina yapma projesinin bir ön adımı. İstinye ve Tarabya’da yapılan Teknepark adı altındaki marinaların oradaki otopark tekne sahiplerine hizmet vermiyor. Bu da öyle olacak. Dünyanın hiçbir yerinde kıyıya otopark yok. Bu tüm Boğaz’ı etkileyecek bir sorun oluşturacak. Bu otoparkta araçlar geri geri çıkacak, karşıdan geleni de tıkayacak, trafiği felç edecek. Boğazın en dar yeri burası. Deniz kazalarının artma ihtimali bile var, daha geçen gün bir tekne oturdu. Büyük risk.”

İBB: SADECE OTOPARK DEĞİL

İBB ise kıyı düzenleme projesi kapsamında valelerin rastgele yol kenarlarına park etmesini önlemek amacıyla uygulamaya aldıkları bir çalışma olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Emirgan’da da bir örneği var. Balık tutma platformları, bisiklet yolları ve yürüyüş yolları olacak burada. Sadece bir otopark çalışması değil. Yola paralel şekilde araçların park edeceği otopark da olacak bu düzenleme kapsamında. Valeler rastgele park ediyorlar. Onu önlemek ve düzenlemek amacıyla hayata geçirdik. 143 araçlık bir yer. Akabinde marina projesiyle bu otoparkın ilgisi yok. Sahil düzenleme çalışmasını kapsıyor bu uygulama.”