'İade-i itibar': 'Ahmet Davutoğlu Meclis başkanı yapılacak' iddiası

AKP’nin, ‘itibarını’ iade etmek amacıyla eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Meclis Başkanlığı görevine getireceği öne sürüldü.11-09-2017 10:06

Sözcü gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı, “Ekimde yapılacak TBMM başkanlık seçimlerinde, Davutoğlu'nun İsmail Kahraman yerine 'başkan adayı' yapılması gündemde” iddiasını dile getirdi.

Saray darbesiyle başbakanlık görevinden alınan ve yerine ‘daha düşük profilli’ Binali Yıldırım’ın getirildiği eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP içindeki rahatsızlığı bastırmak için yeniden görevlendirileceği öne sürülüyor.

Sözcü yazarı Zeynep Gürcanlı’nın bugünkü köşe yazısında aktardığı kulis bilgisine göre, Davutoğlu'nun İsmail Kahraman yerine Meclis başkanı adayı yapılması gündemde.

Gürcanlı’nın yazısı şöyle:

"AKP'de son dönemde moda deyim 'metal yorgunluğu'. AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından konuşmalarında, toplantılarında sık sık dile getirilen bu tabir, AKP örgütünde ciddi rahatsızlık yaratmış durumda. Erdoğan'ın "yolsuzluk yapanları kenara alacağız" - dikkat buyurun; ‘yargıya havale edeceğiz' değil, ‘kenara alacağız'- cümlesi de bu 'metal yorgunluğu' söylemine eklenince, AKP'nin içi iyiden iyiye karışmış durumda. Bu söylem, partide bir şekilde görevden ayrılan/alınanların 'FETÖ'cü' ya da 'yolsuzluğa karıştı' söylentileriyle karşı karşıya kalma tehlikesini doğurdu. Ancak Ankara siyasi kulislerine göre, AKP yönetimi partideki bu içten içe büyüyen rahatsızlığı bastırmak için en kesin yolu bulmuş durumda, başbakanlık görevinden, yine 'ansızın' alınan Ahmet Davutoğlu'na, bir şekilde 'iade-i itibar' yapılacak; Böylece de, AKP'de 'görevinden ayrılanlar değersizdir' izlenimi silinecek, 'nöbet değişimi' söylemine geri dönülecek. Bu amaçla, ekimde yapılacak TBMM başkanlık seçimlerinde, Davutoğlu'nun İsmail Kahraman yerine 'başkan adayı' yapılması gündemde. Elbette son kararı Erdoğan verecek…"