Hüseyin Duman anılıyor

Sosyalist İktidar Partisi (SİP) seçim konvoyuna, 17 Nisan 1999 günü faşistler tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucu hayatını kaybeden tekstil işçisi Hüseyin Duman, katledilişinin 18. yıldönümünde Türkiye Komünist Partili yoldaşları tarafından anılıyor.17-04-2017 13:43
İleri Haber

18 Nisan 1999 seçimlerinden bir gün önce, SİP konvoyuna dönük gerçekleşen faşist saldırı sonucunda hayatını kaybeden komünist tekstil işçisi Hüseyin Duman'ın 18. ölüm yıldönümü. Hüseyin Duman, bugün Türkiye Komünist Partili yoldaşları tarafından anılıyor. Anma Hüseyin Yoldaş'ın Yenibosna Çobançeşme Mezarlığı'ndaki kabri başında saat 15.00'da gerçekleşecek.

Sosyalist İktidar Partisi'nin, İstanbul'da yürüttüğü seçim çalışmasının bir parçası olarak gerçekleştirilen Sarıgazi mitingi dönüşünde oluşturduğu konvoya aralarında DYP ve MHP üyelerinin olduğu faşist bir grup tarafından saldırıldı.

Saldırı sırasında, partili yoldaşlarını korumak için bulunduğu otobüsten inen tekstil işçisi Hüseyin Duman'a, saldırganlar arasında bulunan iki resmi polisin yanında duran MHP'li ve Ülkü Ocakları başkanlığı yapmış olan İhsan Bal, birkaç el ateş etti. Elinden ve göğsünden yaralanan Duman hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamadı. Kalabalıktan pek çok tanığın katili teşhis etmesi ve SİP'lilerin daha sonraki araştırmalarında kimliğini tespit etmesine rağmen, emniyet güçleri katili uzun süre yakalamadı ve çelişkili açıklamalarda bulundu. Yakalandıktan sonra açılan davada, 24 yıla mahkum edilen katil, aftan yararlanılarak serbest bırakıldı.