Hükümetten dolar açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci döviz kurundaki yükselmenin manipüle edildiği noktasında güçlü veriler olduğunu söyledi.12-01-2017 11:47

Günlerdir gün içerisinde dahi bir önceki saatin rekorunu kıran döviz kurlarındaki tansiyonu düşmeyen artışla ilgili açıklama yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci "Manipüle edildiği noktasında güçlü veriler var. Özellikle bazı yurt dışı ve yurt içinde faaliyet gösteren fonların hızlı çıkışları var. Hükümet olarak da Merkez Bankamızla bunu yakından izliyoruz” dedi.

SİCİL AFFI

Sicil affı için de konuşan Tüfenkci "Sicil affı, yaklaşık 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendiren bir yasa tasarısı. Bu sadece işletmeler, sadece sanayicilerimize yönelik diye düşünmememiz lazım. Bunların yanında özellikle kredi kartı kullanıcıları, bireysel kredi kullananlar da dahil olmak üzere kredilerde sorun yaşayanların 6 ay içerisinde ya borcunun tamamını ya da çeklerini/senetlerini ödedikleri halde kara listeden 5 yıldan önce çıkamıyorlardı.

Bu durumda olanlar veya borcunu yeniden yapılanlar bu haktan faydalanacaklar. Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 bin ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz" dedi. (AA)