Hollanda polisinden 'cihat hapı' laboratuvarına baskın

Hollanda polisi, IŞİD ve Fetih el Şam militanları tarafından kullanıldığı için 'cihat hapı' olarak adlandırılan captagon üreten bir laboratuvara baskın düzenledi.11-05-2017 08:25

Foto: Arşiv

Hollanda'nın Limburg eyaletindeki Brunssum kasabasında, IŞİD ve Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra) militanları tarafından kullanıldığı için 'cihat hapı' olarak adlandırılan captagon üreten bir laboratuvarı ele geçirdi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, polisin Brunssum kasabasındaki laboratuvara yaptığı baskında 80 kilo captagon hapı ele geçirildi.

Uyuşturucu laboratuvarında, diğer sert uyuşturucular ve uyuşturucu yapımında kullanılan malzemenin yanı sıra 3 adet de silah bulundu.

Polis 2 kişiyi gözaltına alırken, daha önce polis tarafından arandığı belirtilen 2 kişi baskından önce kaçtı.

BİLİNEN BİR UYUŞTURUCU TÜRÜ DEĞİL

Hollanda polisine göre, ülkede ekstazi üretimi ve satışı biliniyor ancak captagon bilinen bir uyuşturucu türü değil. Cihatçı gruplarla birlikte son 2 yılda Avrupa'da görülmeye başlandığı belirtiliyor. Polise göre, bu haplar genellikle Ortadoğu'da IŞİD ve Fetih el Şam gibi radikal örgütler tarafından kullanılıyor.

Cihatçı terör örgütlerinin, yorgunluk ve korku gibi duyguları bastırdığı gerekçesiyle ‘daha uzun süre savaşabilmeleri için’ militanlarına captagon verdiği belirtiliyor.

Avrupa Birliği Polis Örgütü (Europol), cihatçı terör guruplarının Avrupa'daki suç örgütleri ile bağlantılı olduğunu rapor etmişti.

Hollanda polisi, uyuşturucu kaçakçılarının radikal İslamcı örgütlerle bağlantısının araştırıldığını açıkladı.

Bu hafta başında da İtalya'nın Cenova limanında, radikal İslamcılar tarafından kullanılan ve 'mücadele ilacı' adı verilen milyonlarca Tramadol ağrı kesici ele geçirilmişti.

İtalyan polisi, 3 konteyner dolusu ilaca el koymuştu.