Hizbullah lideri Nasrallah: İsrail ile bir sonraki karşılaşma İsrail topraklarında olur

Hizbullah lideri Nasrallah, "İsrail karşı karşıya gelmekten korkuyor çünkü bir sonraki karşılaşma İsrail topraklarında olur" dedi.12-05-2017 08:31
Serhan Kayır

2006'da Lübnan'a saldırılar düzenleyen İsrail'e karşı tüm dünyayı şaşırtan bir savaşa girişen Hizbullah, son 11 yılda Orta Doğu'nun sadece askeri değil siyasi açıdan da en güçlü örgütlerinden biri haline geldi. İsrail’in “güçlü” imajını yerle bir eden Hizbullah sınırlı gücü olan bir siyasi parti olmaktan çıkıp etkili, ağırlığı olan bir siyasi ve askeri harekete dönüştü. 

Nasrallah, geçtiğimiz yıl Suriye’de hayatını kaybeden Hizbullah komutanlarından Mustafa Bedreddin’in ölüm yıldönümü için yaptığı televizyon konuşmasında Lübnan halkına şu sözleri söyledi: "Yaşamınızı normal bir şekilde sürdürün, çünkü psikolojik savaş adına İsrail’den gelen tehditler bizler için yeni bir şey değil.”

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, İsrail'in Lübnan sınırı boyunca  duvar inşa etme kararının Lübnan'ın zaferi ve İsrail'in yenilgisi olduğunu belirterek, İsrail’in olası herhangi bir çatışmadan korktuğunu vurguladı. 

'BİR SONRAKİ KARŞILAŞMA İSRAİL TOPRAKLARINDA OLUR'

Nasrallah, İsrail'in kendilerini 10 yıldır tehdit ettiğini fakat hiçbir şey yapamadığını belirterek "İsrail karşı karşıya gelmekten korkuyor çünkü bir sonraki karşılaşma İsrail topraklarında olur" dedi.

İsrail’in sınıra duvar inşa etme kararının ardından Lübnan'ın doğu sınırlarının artık güvenli hale geldiğini ve Hizbullah’ın varlığına doğu sınırında gerek kalmadığını belirten Nasrallah, doğu sınırı boyunca tüm Hizbullah birliklerinin çekildiğini ve bu bölgenin şu anda Lübnan devletinin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Hizbullah’ın doğu sınırından çekilmesine neden olan Tel Aviv’in duvar inşa etme kararı bir hafta önce, Lübnanlı bir gencin sınırı geçip İsrail topraklarında birkaç kilometre yürüyerek İsrail’in Kiryat Shmona kasabasında yakalanmasının ardından alındı. Tutuklanıp sorgulanan Lübnanlı gencin zihinsel engelli olduğunun anlaşılması üzerine İsrail, Lübnanlı genci ülkesine iade etmişti. 

Dikenli tel örgüler, modern kameralar, elektronik alarm sistemleri, tüneller ve su hendeklerinin varlığına rağmen, Lübnan sınırı boyunca halen acil müdahale gerektiren zayıf noktalar bulunduğuna karar veren İsrailli yetkililer, Mısır sınırında olduğu gibi Lübnan sınırında da duvar inşa edeceklerini duyurdular.