'Güvenpark yıkılıp yerine cami yapılacak!'

AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Güvenpark’ı ‘ibadet alanı’ ilan etmek için bir proje hazırladığı öğrenildi.21-04-2017 09:47

Ankara Kızılay'da bulunan tek yeşil alan Güvenpark'a cami yapılmak istendiği ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, sit alanı kapsamında olan Güvenpark'a, “İbadet alanı” yapılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvurdu.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, kuruldan başvuruya verilen yanıtta “Bu bizim alanımıza girmez” denilerek top AKP'li belediyeye atıldı.

Parkta Avusturyalı mimar Holzmeister tarafından yapılan ve Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda ve inkılap hareketlerinde beraber yürüdüğü arkadaşlarını temsil eden heykel ve rölyefler var.

Öte yandan Güven Park’ın çevresinde üç cami bulunuyor.

“BU PROJEYE ŞİDDETLE KARŞIYIZ”

Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Grup Başkanı Doğan Yılmazkaya, Ankara'nın göbeği Güvenpark'a cami planını eleştirerek şöyle konuştu: “Belediye Meclisi'nde bizlere, Güvenpark'ın yeniden düzenleneceğini, yeni bir metro istasyonu açılacağını, bu nedenle dolmuş duraklarının yeraltına alınacağını, üstünün de park ve yeşil alan olarak kalacağını söylediler. Şimdi böyle bir şeye karar verilmişse şiddetle karşı çıkarız. Her türlü hukuki yola başvurur, mücadelemizi parti olarak yaparız.”

BELEDİYE YETKİLİLERİ: CAMİ YAPILMAYACAK

Hürriyet'e konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Anıt asla yıkılmayacak, Güvenpark’a cami de yapılmayacak. Yerin altına yapılacak Keçiören Metro istasyonu ile dolmuş durak parkında ibadet ihtiyacını karşılamak için küçük bir mescit yapılabilir. Bu da henüz net değil” dediler.