Gözaltındaki insan hakları savunucuları adliyeye sevk edildi

Büyükada’da 5 Temmuz’da yaptıkları etkinlikte gözaltına alınan ve gözaltı süreleri 2 defa uzatılan hak savunucuları adliyeye sevk edildi.17-07-2017 12:17

İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz günü, bir dijital güvenlik ve bilgi yönetimi eğitimi sırasında gözaltına alınan insan hakları savunucuları bugün savcı karşısına çıkarılıyor.

Evlerinde yapılan aramalarda kitaplarına el konulan ve iki defa gözaltı süreleri uzatılan hak savunucuları, bugün İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. 

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ve aynı örgütten Veli Acu, Helsinki Yurttaşlar Derneği'nden Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan'ın yanı sıra Şeyhmuz Özbekli ve Ali Garawi 5 Temmuz'da gözaltına alınmıştı.

Haziran ayı başında da Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye şubesi yönetim kurulu başkanı Taner Kılıç, çok sayıda avukatla birlikte gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.