'Gizli FETÖ’cü olduğu iddia edilen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İstanbul Müftüsü olarak atandı

‘Gizli’ FETÖ’cü olduğu iddia edilen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul İl Müftülüğüne getirildi.12-01-2017 07:11
İleri Haber

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul İl Müftüsü olarak atandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, 2547 sayılı kanunun 38. maddesi ile 2451 sayılı kanunun 2. maddesi gereğince yapılan atamada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un imzası bulunuyor.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeliği de yapan Prof. Dr. Yılmaz’ın ‘gizli FETÖ’cü olduğu iddia edilmişti.

CEMAATLERLE GÖRÜŞMEK İÇİN GÖREVLENDİRİLMİŞTİ

15 Temmuz darbe girişiminden sonra cemaat ve tarikat temsilcileriyle "FETÖ’nün din istismarına karşı çıkma" iddiasıyla çalışma başlatan Diyanet, koordinatör olarak Yılmaz’ı görevlendirmişti.

Tasavvufi konulara hakimiyetiiyle bilinen Yılmaz, ilk toplantısını Kasım 2016’da‘Nurcular’ olarak bilinen Nur cemaati temsilcileriyle yapmıştı.

'HOCA EFENDİNİN HİZMETLERİNE NİYE KARŞI ÇIKIYORSUNUZ?'

Diyanet’in İstanbul Müftüsü olarak atadığı Hasan Kamil Yılmaz ismi, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) lideri Haydar Baş'a yakın Yeni Mesaj gazetesi yazarı Müslim Karabacak’ın bir iddiasıyla dikkat çekmişti.

Müslim Karabacak, Meltem adlı televizyonda katıldığı bir programda, Yılmaz’la aralarında geçtiği öne sürülen konuşmaları aktardı. Müslim Karabacak, Hasan Kamil Yılmaz’ın Fethullah Gülen’e karşı çıkılmasına “Fitneci” deyip tepki gösterdiğini iddia etti.

Karabacak şunları söylemişti:

“Bugün Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olan Hasan Kamil Yılmaz, Marmara İlhaiyat’tan, bize bir karşı çıktı. ‘Hocaefendi’nin bu hizmetlerine niye karşı çıkıyorsunuz, fitneye sebebiyet veriyorsunuz’ aynen bu.

O gün bizi anlasaydı, esas en büyük fitne ki inşallah burada kalır, bu fitnenin önünü kesmiş olacaklardı. O kadar garip bir hal ki…”