Gericiler okullarda çocuklara cihat propagandası yapıyor

Milli Eğitim müdürlükleri ile protokol imzalayarak okullarda etkinlik düzenleyen Anadolu Gençlik Derneği cihat propagandası yapıyor.10-01-2017 11:51

Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Milli Eğitim Müdürlükleri ile imzaladıkları protokolle uzun bir süredir ilkokul ve liselerde dini propaganda gerçekleştiriyor. Okul binalarında stantlar açıyor, bildiri dağıtıyor, dini yarışmalar düzenliyor. 

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, AGD tarafından sosyal medya hesaplarından paylaşılan fotoğraflarda küçük yaştaki çocukların olduğu dini etkinlikte duvarda “Hayat, iman ve cihat” pankartının asıldığı görünüyor. Başka bir görselde ise 8-9 yaşındaki çocukların ellerine “Hayat, iman ve cihattır”, “Müslüman Noel kutlamaz”, “Unutma Noel baba kendi çocuklarına gökten oyuncak, Müslüman çocuklarına gökten bomba yağdırır”, “Zil çalınca okula koşan çocuklara, ezan okununca camiye koşmayı nasip eyle ya Rabb”, “Allah ile olduktan sonra ölüm de ömür de hoştur” yazılı dövizler veriliyor.

 Anadolu Gençlik Derneği gibi derneklerin okullarda faaliyet yürütmesine ise veliler ve uzmanlar tepki gösteriyor. İsmini vermek istemeyen bir veli, dini vakıfların okullarda faaliyet yürütmesinin laik ve bilimsel eğitime aykırı olduğunu söyledi.

‘FAALİYETLERİNE SON VERİLMELİ’

Okulların Anadolu Gençlik Derneği gibi, dinsel faaliyet yürüten vakıflara tahsis edildiğini dile getiren veli, Bu gibi derneklerin okullarda faaliyet yürütmesinin, laiklik ve bilimsel eğitime aykırı olduğunu vurguladı. Veli, “Yeni bir insan tipi yaratmak istiyorlar. Kindar ve dindar. Bu vakıfların okullardaki faaliyetlerine derhal son verilmeli” dedi.

‘ÖLÜM SİYASETİ İÇİN NEFERLER ÜRETİLİYOR’

AGD’nin okullardaki faaliyetleri ile ilgili konuşan Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu, Anadolu Gençlik Derneği’nin uzun süredir AKP’nin gençlik kolları gibi çalıştığını belirtti. Değirmencioğlu, “Dernek çalışmalarının içeriğini ve hedefini anlamak için dikkatli bir inceleme yeterli olacaktır. AGD ve temsil ettiği siyasi İslam çizgisi, uzun süredir bir iman zaferi efsanesi yaratmak için uğraşmaktadır. Bunun için Çanakkale Zaferi ve Mehmet Akif Ersoy bir araç olarak seçilmiştir. Bu yeni ve güçlü efsane ile şu an rejimi sürdürdüğü ‘ölüm siyaseti’ için neferler üretilmek istenmektedir”dedi.

SİYASETİN BİR PARÇASI

AGD’nin çocukların yaşamını iman ve cihat olarak görmesini istediğini dile getiren Değirmencioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki cihat, günlük yaşam içerisinde kötüye karşı çıkmak vb. bir anlayış değil, imanın zaferi için verilen gerçek bir savaş anlamına gelmektedir. Çocuklara bir masal anlatırcasına bir efsane anlatılmakta ve çocuklardan birer nefer oluşturmak istenmektedir. Çocuklar bir savaşta öne sürülecek erlerden öte bir değer taşımamaktadır. Ellerine pankartlar verilerek yola çıkarılan çocuklar birer nefer, birer papağan olarak görülmektedir. Bu neferler, dindar ve kindar kuşakları oluşturacaklardır. Önder onlara seslendiğinde savaşmaya hazır olmaları gerekmektedir. Savaşın nerede, ne zaman ve kime karşı olacağını ise önder belirleyecektir. Bugün Türkiye çapında okullarda sürdürülmekte olan ‘Zafer İslam’ın’ ve ‘Demokrasi Şehitleri’ temaları bu siyasetin bir parçasıdır.”

YILBAŞI İÇİN ‘GÜNAH DERYASI’ BENZETMESİ

Yılbaşına yaklaşılırken gericiler tarafından yılbaşı kutlamalarının hedef gösterilmesi sonucu bir saldırgan tarafından 39 kişi katledilmişti. 31 Aralık gecesi bir açıklama yapan AGD tarafından yılbaşı gecesi insanların ‘günah deryasında boğulduğu’ bir gün olarak tanımlanıyor:

“31 Aralık Gecesi Türkiye’nin birçok ilinde Hristiyan inancına uygun olarak yılbaşı eğlenceleri tertip edilirken Anadolu Gençlik Derneği değerlerimize yakışmayan eğlencelerden uzakta Mekke’nin Fethi’ni kutladı. İnsanların büyük bir çoğunlunun günah deryasında boğulduğu günde AGD, geleneksel hale getirdiği bu programlarla Fethi Mubin’n 1381. Yıldönümünü andı. Edirne’den Kars’a bütün Türkiye Mekke’nin fethi coşkusunu yaşadı. “